- Będzie to swoisty wehikuł czasu, który zabierze nas do czasu, kiedy wszyscy chłopcy w Ferajnie mieli kaszkiety, niektórzy gitary i bandżole, a nieliczni jeździli rowerami. Czasu kiedy dziewczęta nosiły rozkloszowane spódnice i białe koszule. Czasu ulicznych spotkań sąsiedzkich i rozbrzmiewającej wszędzie żywej muzyki - piszą organizatorzy.
Lokalne święto na Sielcach
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Teatr BAZA, które od przeszło czterech lat działa w lokalu przy ul. Podchorążych 39.
Spodobało ci się? Polub nas
Festiwal odbędzie się nigdzie indziej, ale własnie na Sielcach. - To tutaj, rodził się i rozwijał folklor warszawski. Tworzyła się lokalna gwara. Na potańcówkach w świetlicy "U Przyjaciół" grano i tańczono do warszawskich melodii. Na biednym osiedlu przy Tatrzańskiej dorastał Stanisław Grzesiuk - piszą organizatorzy.
Postać Stanisława Grzesiuka jest nierozerwalnie związana z Sielcami, Mokotowem. Ten rejon Warszawy to wciąż miejsce o niskim nasyceniu kulturalnym. Nie ma tu domu kultury, nie działa żaden miejski teatr, kino czy galeria sztuki. Brakuje oferty kulturalnej, która wypełniłaby lukę w edukacji mieszkańców, która zapewniłaby im możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu, rozwijania własnych zainteresowań, spotkań, integracji.
Powstał zatem pomysł, aby stworzyć lokalne święto. - Festiwal Grzesiuka, czyli chęć przybliżenia mieszkańcom ich własnej historii, pobudzenie tożsamości. Mamy nadzieję, że projekt ten przyczyni się do zaciśnięcia więzi społecznych sielczan. Do projektu, nie tylko w roli odbiorców, ale i realizatora włączamy społecznos´c´ lokalną oraz osoby związane z Sielcami (organizacje pozarządowe, mieszkańcy min. Halina Niemiec - przewodnik po Sielcach, Sylwester Kozera - Kapela Czerniakowska) - piszą organizatorzy.
Boso, ale w ostrogach
Grzesiuk urodził się w Małkowie koło Chełma, ale już w wieku dwóch lat przeprowadził się z rodziną do Warszawy. Dzieciństwo i młodość spędził na Czerniakowie - przede wszystkim w kamienicy przy ulicy Tatrzańskiej - w sporej części zamieszkiwanym przez warszawską biedotę i margines społeczny. Dorastanie na w biednej robotniczej dzielnicy wymagało od niego niezwykłej siły charakteru, odwagi i honorowej postawy.
Zarabiał, śpiewając na warszawskich ulicach. Wśród jego najbardziej znanych szlagierów znalazły się "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka", "Komu dzwonią", "U cioci na imieninach", "Siekiera, motyka".
Grzesiuk zmarł na gruźlicę płuc w 1963 roku. Nawet w chwili śmierci pozostał sobą. Twardy, pełen przewrotnego humoru żył tak długo jak mógł. Boso, ale w ostrogach. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Program festiwalu
Piątek, 6 maja 2016 - miejsce: Teatr BAZA
18:00 Otwarcie Festiwalu
18:30 Wystawa audiowizualna "Sielecki sznyt Mokotowa"
19:00 Premiera spektaklu "Ferajna"
Sobota, 7 maja 2016 - miejsce: Park Sielecki
10:00 - 18:00 Grzesiuk - stąd jestem! (tworzenie muralu na Sielcach)
12:00 Zabawy Zapomniane
12:00 Konkurs Piosenki z Ulicy
14:00 Konkurs mody retro
15:00 Spacer Śladami Grzesiuka (punkt początkowy - ul. Podchorążych/Nowosielecka - obok"Kamieni pamięci")
15:00 Warsztaty Tańców Miejskich
17:00 Sielecka Potańcówka- Kapela Czerniakowska- Czessband- PompaDur
Poza tym: Karuzela, coś na ząb, latawce i wiele wiele innych
Niedziela, 8 maja 2016 - miejsce: Teatr BAZA
10:00 - 14:00 Warsztaty Gwary Warszawskiej
12:00 Gra miejska "Sielce Grzesiuka" (punkt początkowy: Teatr BAZA)
15:00 Warsztaty projektowania zabawek dla dzieci
15:00 Warsztaty Gwary Warszawskiej
17:00 Spektakl "Ferajna"
18:00 Biesiadowanie