Warsztaty gwary warszawskiej, tańców, biesiadowanie. W maju odbędzie się pierwszy festiwal poświęcony Stanisławowi Grzesiukowi

Już za kilka tygodni odbędzie się pierwszy Festiwal poświęcony Stanisławowi Grzesiukowi. Gdzie - oczywiście na jego rodzinnej ziemi - na Sielcach. W programie - warsztaty gwary warszawskiej, tańca miejskiego, wystawy, spektakle, spacer śladami Grzesiuka. Festiwal potrwa od 6 - 8 maja.

- Będzie to swoisty wehikuł czasu, który zabierze nas do czasu, kiedy wszyscy chłopcy w Ferajnie mieli kaszkiety, niektórzy gitary i bandżole, a nieliczni jeździli rowerami. Czasu kiedy dziewczęta nosiły rozkloszowane spódnice i białe koszule. Czasu ulicznych spotkań sąsiedzkich i rozbrzmiewającej wszędzie żywej muzyki - piszą organizatorzy.

Lokalne święto na Sielcach

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Teatr BAZA, które od przeszło czterech lat działa w lokalu przy ul. Podchorążych 39.

Spodobało ci się? Polub nas

Festiwal odbędzie się nigdzie indziej, ale własnie na Sielcach. - To tutaj, rodził się i rozwijał folklor warszawski. Tworzyła się lokalna gwara. Na potańcówkach w świetlicy "U Przyjaciół" grano i tańczono do warszawskich melodii. Na biednym osiedlu przy Tatrzańskiej dorastał Stanisław Grzesiuk - piszą organizatorzy.

Postać Stanisława Grzesiuka jest nierozerwalnie związana z Sielcami, Mokotowem. Ten rejon Warszawy to wciąż miejsce o niskim nasyceniu kulturalnym. Nie ma tu domu kultury, nie działa żaden miejski teatr, kino czy galeria sztuki. Brakuje oferty kulturalnej, która wypełniłaby lukę w edukacji mieszkańców, która zapewniłaby im możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu, rozwijania własnych zainteresowań, spotkań, integracji.

Powstał zatem pomysł, aby stworzyć lokalne święto. - Festiwal Grzesiuka, czyli chęć przybliżenia mieszkańcom ich własnej historii, pobudzenie tożsamości. Mamy nadzieję, że projekt ten przyczyni się do zaciśnięcia więzi społecznych sielczan. Do projektu, nie tylko w roli odbiorców, ale i realizatora włączamy społecznos´c´ lokalną oraz osoby związane z Sielcami (organizacje pozarządowe, mieszkańcy min. Halina Niemiec - przewodnik po Sielcach, Sylwester Kozera - Kapela Czerniakowska) - piszą organizatorzy.

Boso, ale w ostrogach

Grzesiuk urodził się w Małkowie koło Chełma, ale już w wieku dwóch lat przeprowadził się z rodziną do Warszawy. Dzieciństwo i młodość spędził na Czerniakowie - przede wszystkim w kamienicy przy ulicy Tatrzańskiej - w sporej części zamieszkiwanym przez warszawską biedotę i margines społeczny. Dorastanie na w biednej robotniczej dzielnicy wymagało od niego niezwykłej siły charakteru, odwagi i honorowej postawy.

Zarabiał, śpiewając na warszawskich ulicach. Wśród jego najbardziej znanych szlagierów znalazły się "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka", "Komu dzwonią", "U cioci na imieninach", "Siekiera, motyka".

Grzesiuk zmarł na gruźlicę płuc w 1963 roku. Nawet w chwili śmierci pozostał sobą. Twardy, pełen przewrotnego humoru żył tak długo jak mógł. Boso, ale w ostrogach. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Program festiwalu

Piątek, 6 maja 2016 - miejsce: Teatr BAZA

18:00 Otwarcie Festiwalu

18:30 Wystawa audiowizualna "Sielecki sznyt Mokotowa"

19:00 Premiera spektaklu "Ferajna"

Sobota, 7 maja 2016 - miejsce: Park Sielecki

10:00 - 18:00 Grzesiuk - stąd jestem! (tworzenie muralu na Sielcach)

12:00 Zabawy Zapomniane

12:00 Konkurs Piosenki z Ulicy

14:00 Konkurs mody retro

15:00 Spacer Śladami Grzesiuka (punkt początkowy - ul. Podchorążych/Nowosielecka - obok"Kamieni pamięci")

15:00 Warsztaty Tańców Miejskich

17:00 Sielecka Potańcówka- Kapela Czerniakowska- Czessband- PompaDur

Poza tym: Karuzela, coś na ząb, latawce i wiele wiele innych

Niedziela, 8 maja 2016 - miejsce: Teatr BAZA

10:00 - 14:00 Warsztaty Gwary Warszawskiej

12:00 Gra miejska "Sielce Grzesiuka" (punkt początkowy: Teatr BAZA)

15:00 Warsztaty projektowania zabawek dla dzieci

15:00 Warsztaty Gwary Warszawskiej

17:00 Spektakl "Ferajna"

18:00 Biesiadowanie

Więcej o: