"Stawianie samowoli przed ratuszem nie służy budowaniu pamięci o Lechu Kaczyńskim"

Miasto Jest Nasze skomentowało kontrowersyjny głaz z tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który pojawił się przed warszawskim ratuszem i Urzędem Wojewódzkim.

Stowarzyszenie zaznaczyło, że nie ma nic przeciwko tablicy upamiętniającej byłego prezydenta Warszawy, ale zaznaczyło, że są przynajmniej trzy wymiary tej sprawy:

Przed warszawskim ratuszem i Urzędem Wojewódzkim stanął głaz z tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Są przynajmniej trzy wymiary tej sprawy:

1. Prawny

2. Estetyczny

3. Językowy

2. Projekt pomnika został wyłoniony bez konkursu. Jego wartość artystyczna jest niska i naraziła inicjatorów powstania pomnika na śmieszność. Podobizna prezydenta Lecha Kaczyńskiego i sama ciężka forma (głaz narzutowy) nie pasują do tego miejsca.

3. Napis umieszczony na tablicy z podobizną Lecha Kaczyńskiego stwierdza, że "poległ" on pod Smoleńskiem. Treść negatywnie zaopiniowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wszyscy inni "zginęli" pod Smoleńskiem, a prezydent Lech Kaczyński "poległ"? Nikt tam nie ginął z bronią w ręku.

Uważamy, że ofiary katastrofy pod Smoleńskiem zasługują na upamiętnienie w przestrzeni Warszawy. Powinno się to jednak odbywać z szacunkiem dla wszystkich stron i przede wszystkim z udziałem samych mieszkańców naszego miasta. Stawianie samowoli przed ratuszem nie służy budowaniu pamięci o Lechu Kaczyńskim.

Prawny

- Pomnik stanął pomimo tego, że projekt nie był konsultowany z konserwatorem zabytków bez dopełnienia wszystkich procedur i przepisów prawa - czytamy na stronie stowarzyszenia. Głaz postawiono na dziedzińcu Pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Klasycystyczny budynek powstał w 1825 roku".

źródło: Miasto Jest Naszeźródło: Miasto Jest Nasze źródło: Miasto Jest Nasze

źródło: Miasto Jest Nasze

Estetyczny

W komentarzu poruszono też wydźwięk estetyczny płaskorzeźby.

- "Projekt pomnika został wyłoniony bez konkursu. Jego wartość artystyczna jest niska i naraziła inicjatorów powstania pomnika na śmieszność. Podobizna prezydenta Lecha Kaczyńskiego i sama ciężka forma (głaz narzutowy) nie pasują do tego miejsca".

źródło: Miasto Jest Naszeźródło: Miasto Jest Nasze źródło: Miasto Jest Nasze źródło: Miasto Jest Nasze

Językowy

Zwrócono również uwagę na to, Rada Pamięci rekomendowała inny tekst, który powinien znaleźć się na pamiątkowej tablicy.

źródło: Miasto Jest Naszeźródło: Miasto Jest Nasze źródło: Miasto Jest Nasze źródło: Miasto Jest Nasze

"Napis umieszczony na tablicy z podobizną Lecha Kaczyńskiego stwierdza, że "poległ" on pod Smoleńskiem. Treść negatywnie zaopiniowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wszyscy inni "zginęli" pod Smoleńskiem, a prezydent Lech Kaczyński "poległ"? Nikt tam nie ginął z bronią w ręku.

Spodobało ci się? Polub nas

Stowarzyszenie dodało również: "Uważamy, że ofiary katastrofy pod Smoleńskiem zasługują na upamiętnienie w przestrzeni Warszawy. Powinno się to jednak odbywać z szacunkiem dla wszystkich stron i przede wszystkim z udziałem samych mieszkańców naszego miasta. Stawianie samowoli przed ratuszem nie służy budowaniu pamięci o Lechu Kaczyńskim".

źródło: Miasto Jest Nasze

Więcej o: