Co sądzą mieszkańcy Pragi o zmianie nazwy ulicy Dąbrowszczaków? "Okropna głupota" [WIDEO]

- Nie chcemy zmiany nazwy naszej ulicy - mówią osoby mieszkające i pracujące w okolicach placu Hallera. Społecznicy z Miasto Jest Nasze zapytali prażan oto, co sądzą na temat planowanej zmiany nazwy ul. Dąbrowszczaków.

Okazuje się, że ogromna większość przepytanych osób jest przeciwna zmianom. Na około 50 mieszkańców ul. Dąbrowszczaków, tylko dwie były za dekomunizacją ulicy. W rozmowie padały różne argumenty: "Absurdalna sprawa. Śródmieście ma swoje główne ulice, takie jak Chmielna i Nowy Świat, a my mamy Dąbrowszczaków. I niech tak zostanie" - mówiła jedna z osób. Zwracano również uwagę na to, że przy ulicy Dąbrowszczaków znajduje się przychodnia i urzędy, w tym: urząd skarbowy. Działa tu również od lat 50. ubiegłego wieku fryzjer zwany potocznie "Fryzjerem na Dąbrowszaków". Wielu mieszkańców było też niezadowolonych z tego, że nie przeprowadzono konsultacji w tej sprawie.

 

Kim byli Dąbrowszczacy? Grupą Polaków uczestnicząca w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939. Walczyli przeciwko zbuntowanym oddziałom nacjonalistycznym dowodzonym przez gen. Francisco Franco, wspieranym przez nazistowski rząd III Rzeszy i faszystowski rząd Włoch.

Spodobało ci się? Polub nas

1 kwietnia sejm przegłosował ustawę dekomunizacyjną. Oznacza to likwidację m.in. ulicy Dąbrowszczaków na Pradze i teraz IPN będzie decydował jaka nazwa jest słuszna, a jaka nie. Mieszkańcy protestują również na Facebooku pod hasłem " Łapy precz od Dąbrowszczaków" .

Więcej o: