Z ulic znikną stare, zniszczone słupki. W ich miejscu staną... nowe słupki

Drogowcy biorą się za wymianę biało-czerwonych słupków, blokujących wjazd samochodom na chodniki. - Zamiast nich pojawią się eleganckie, żeliwne słupki - zapowiada Zarząd Dróg Miejskich.

Spodobało ci się? Polub nas

ZDM właśnie ogłosił przetarg na wymianę ponad 2 tys. słupków na warszawskich ulicach. Zniknąć mają stare, skorodowane biało-czerwone pachołki. - Chcemy, by słupki nie szpeciły miasta - tłumaczą drogowcy i dlatego od kilku lat stawiają na odlane z żeliwa i malowane na czarno. Wzory ustalono w Wydziale Estetyki Przestrzeni Publicznej.

- Na obszarach historycznych stosowane są słupki typu "syrenka historyczna", zaś na pozostałych ulicach - wzór współczesny. Ten pierwszy stosujemy od 2007 roku, zaś wzór współczesny obowiązuje od 2013 roku - wyjaśnia ZDM.

Słupki przy Stadionie NarodowymSłupki przy Stadionie Narodowym Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl Słupki typu "syrenka historyczna", fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Wśród nowych słupków znajdzie się 739 historycznych i 1434 współczesnych. Stare, zdemontowane słupki zostaną przez wykonawcę przekazane na złom. Prace potrwają do 18 listopada.

Słupki - przykra konieczność

Jak tłumaczą drogowcy , słupki wygradzające to w wielu miejscach przykra konieczność. - Ustawiamy je tam, gdzie kierowcy nagminnie nie stosują się do zakazów parkowania, blokują chodniki uniemożliwiając przejście pieszym i niszcząc ich nawierzchnię lub parkują na przejściach dla pieszych, drogach dla rowerów czy skrzyżowaniach, stwarzając ryzyko poważnego wypadku. Niestety, w wielu miejscach montaż słupków jest nieunikniony: tylko w ubiegłym roku musieliśmy ustawić 6600 sztuk - czytamy w komunikacie.

Więcej o: