Literackie ławki staną w całym mieście. Każda będzie inna. Jedna pojawi się nawet na 30. piętrze PKiN

Ławki mają zachęcać do czytania. Będą elementem Wielkiej Zbiórki Książek, którą organizuje Fundacja Zaczytani. Sprawdź, gdzie w Warszawie staną literackie ławki.

Spodobało ci się? Polub nas

Akcja organizowana jest po raz drugi. Fundacja Zaczytani prowadzi w ten sposób Wielką Zbiórkę Książek. - Żeby ją uatrakcyjnić stworzyliśmy szlak literacki - mówi nam Ewa Krawczyk z fundacji. Na jego trasie stanie 10 ławek literacko-artystycznych. - Ogłosiliśmy konkurs ogólnopolski na ich projekt graficzny inspirowany naszą literaturą klasyczną bądź bajkami i baśniami polskimi - dodaje Krawczyk. Wszystkie ławki będą jednakowo wykonane, ale inaczej pomalowane. Mają nawiązywać do twórczości różnych pisarzy związanych z naszym miastem.

  Fot. fundacja Zaczytani Tak będą wyglądały ławki, które staną w Warszawie. Każda będzie inaczej pomalowana, fot. fundacja Zaczytani

Ławki pojawią się w najatrakcyjniejszych punktach w Warszawie. Cztery staną na terenie Pałacu Kultury i Nauki (m.in. na 30. piętrze i przy fontannie w parku Świętokrzyskim - ta będzie poświęcona Januszowi Korczakowi), trzy - na Stadionie Narodowym. Poza tym zobaczycie je w Centrum Nauki Kopernik, na ogrodzie na dachu BUW i w ZOO.

Ławka obok pomnika

Z kolei na Pradze-Południe stanie 6 dodatkowych ławek - to w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą włączenia Gocławia i Saskiej Kępy do Warszawy. Jedna z nich będzie poświęcona Agnieszce Osieckiej. Stanie oczywiście przy pomniku poetki na Saskiej Kępie - na rogu ul. Francuskiej i Obrońców. Przygotowała ją warszawska graficzka Katarzyna Czapska. - Agnieszka Osiecka jest jedną z moich ulubionych poetek - tłumaczy. - Wybrałam wiersz, który nie jest bardzo popularny i osłuchany.

  Fot. facebook Katarzyna Czapska Fot. facebook Katarzyna Czapska

Postawiła na "Nie bądź". - Znalazłam wierszyk, który jak na Agnieszkę Osiecką nie jest dołujący, a wręcz jest optymistyczny i ma troszkę rozchmurzyć innych, bo mówi o tym, by się nie smucić. Chciałam, żeby ludzie, którzy przysiądą na tej ławce, pomyśleli niekoniecznie o najważniejszych sprawach życiowych i po prostu się uśmiechnęli - wyjaśnia Czapska.

Jaka jest jej ławka? - Bogato zdobiona, wręcz barokowa, nasycona ornamentami i bujna w swojej formie, no i troszkę poetycka - mówi artystka.

Wszystkie ławki pojawią się w mieście 25 kwietnia i pozostaną do końca września. Akcja będzie prowadzona równocześnie w pięciu polskich miastach. Oprócz Warszawy Wielka Zbiórka Książek odbędzie się także w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Więcej o: