Aż 23 nowe połączenia z lotniska Chopina. Szczegóły letniego rozkładu lotów. "Rekordowy sezon"

- Tak bogatej siatki połączeń do/z Warszawy jeszcze nigdy nie było - zachwala rzecznik portu na Okęciu. W wakacje samoloty z lotniska Chopina będą latać na co najmniej 108 trasach do 45 krajów na trzech kontynentach.

Spodobało ci się? Polub nas

- To rekordowy sezon w historii warszawskiego portu - tak o zbliżającym się okresie letnim mówi rzecznik warszawskiego portu Przemysław Przybylski. Najwięcej nowych połączeń uruchamia nasz narodowy przewoźnik. Od dziś maszyny LOT-u latają do Koszyc (Słowacja) i Połągi (Litwa) - aż 6 razy tygodniowo. Jutro uruchomione zostaną połączenia do Bejrutu (Liban) - dwa tygodniowo, oraz do Kluż-Napoki (Rumunia) i Nicei (Francja) - po cztery w tygodniu. Pod koniec kwietnia w siatce połączeń LOT-u pojawią się jeszcze chorwackie miasta Split (3) i Zadar (1).

Lotnisko OkęcieLotnisko Okęcie fot. Filip Klimaszewski Lotnisko Chopina w Warszawie, fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

W sezonie letnim LOT zwiększa także liczbę rejsów na trasie Warszawa-Kijów (z 12 do 14 tygodniowo), a także na trasie Warszawa-Tel Awiw (z 5 do 7 tygodniowo).

Wymienią na większe samoloty

Z kolei Wizzair zapowiada wprowadzenie 11 nowych kierunków do swojej siatki połączeń. Już od niedzieli raz w tygodniu startują loty do Katanii (Włochy). Pozostałe nowe połączenia:

* od 2 kwietnia - Alicante (Hiszpania) - raz w tygodniu,

* od 13 maja - Aberdeen (Szkocja), Bari (Włochy), Bristol (Anglia), Reykjavik (Islandia) - po dwa razy tygodniowo,

* od 15 maja - do Porto (Portugalia) - dwa razy w tygodniu,

* od 20 maja - do Neapolu (Włochy) - dwa razy w tygodniu,

* od 18 czerwca do Burgas (Bułgaria) - 3 razy tygodniowo; Alghero (Włochy) i Korfu (Grecja) - raz tygodniowo.

Wizz AirWizz Air fot. Katarzyna Majewska Samolot Wizzair, fot. Katarzyna Majewska

Przewoźnik planuje również zastąpienie dwóch z sześciu bazujących na lotnisku Chopina maszyn Airbus A320 ze 180 miejscami na większy model A321 z 230 miejscami. Dzięki temu samoloty mają częściej latać na najbardziej obleganych trasach. Chodzi o rejsy z Warszawy do: Londynu na Luton (będzie 26 zamiast 23 połączeń), Sztokholmu na Skavsta (7 z 6), Budapesztu (7 z 6), Oslo Torp (7 z 5), Doncaster (4 z 3), Kutaisi (3 z 2), Birmingham (3 z 2), Katania (2 z 1).

Linie Norwegian Air Shuttle od dziś ponownie otwierają połączenia do Barcelony i Madrytu (po 3 razy tygodniowo). Latem w Warszawie pojawią się także samoloty dwóch zupełnie nowych przewoźników. Grecka linia Ellinair uruchamia loty do: Heraklionu - od 2 czerwca (raz w tygodniu), a od 7 czerwca - do Salonik (też raz). 18 czerwca pierwszy lot wykona Air Canada Rouge na trasie Toronto-Warszawa.

Na lotnisko Okęcie z Bydgoszczy już nie polecimyNa lotnisko Okęcie z Bydgoszczy już nie polecimy fot. Robert Kowalewski Przed halą lotniska Chopina w Warszawie, fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

Szansa na kolejny rekord

Od niedzieli częściej latają samoloty na trasie Kijów-Warszawa. - Linie Ukraine International Airlines dodają na tej trasie pięć rotacji tygodniowo, chodzi o drugi rejs dziennie w dni powszednie - wyjaśnia Przybylski.

Od 1 lipca linia Qatar Airways będzie obsługiwać swoje połączenia na trasie Doha-Warszawa szerokokadłubowym samolotem A330 z 240 miejscami na pokładzie, który zastąpi mniejszego A320 (na 144 miejsca).

- Tak duża liczba nowych tras i połączeń daje uzasadnioną nadzieję na kolejny rekordowy wynik lotniska Chopina - mówi jego dyrektor Mariusz Szpikowski. - O ile w zeszłym roku po raz pierwszy przekroczyliśmy granicę 11 milionów, o tyle w tym roku - o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego - obsłużymy ponad 12 milionów pasażerów. To stawia lotnisko Chopina w ścisłej czołówce największych portów w Europie Środkowo-Wschodniej i gwarantuje pasażerom z całego regionu wygodne połączenia z całym światem.

Boeing 747, czyli Jumbo Jet, lądował na lotnisku OkęcieBoeing 747, czyli Jumbo Jet, lądował na lotnisku Okęcie fot. Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina Lądowanie Boeinga 747, czyli Jumbo Jeta, na lotnisku Chopina, fot. materiały prasowe

Łącznie w tym sezonie letnim lotnisko Chopina będzie obsługiwać bezpośrednie połączenia rozkładowe ze 108 kierunkami w 45 krajach na trzech kontynentach. - W siatce połączeń jest także co najmniej 50 destynacji obsługiwanych w ruchu czarterowym - dodaje Przybylski.

Na Okęciu operuje 35 przewoźników oferujących połączenia rozkładowe oraz 18 przewoźników wykonujących pasażerskie loty czarterowe.

Więcej o: