Zostało Wam jedzenie po świętach? Nie wyrzucajcie go! Podzielcie się posiłkiem z bezdomnymi

Akcję - już po raz trzeci - organizuje grupa PODZIELMY SIĘ. Jej pomysłodawcy zachęcają, by nie wyrzucać do kosza jedzenia, które zostało po świętach, tylko zawieźć je do jadłodajni dla bezdomnych.

Spodobało ci się? Polub nas

Na ten pomysł wpadła Marysia. - Wszystko zaczęło się w Wielkanoc 2015 roku, jak podszedł do mnie młody bezdomny mężczyzna i poprosił o dwa złote. Powiedziałam mu, że nie dam mu pieniędzy, ale mogę kupić mu jedzenie. Poszliśmy do sklepu i tam okazało się, że największym marzeniem mojego nowego znajomego były jajka na twardo. Pomyślałam, że przecież ja mogę pojechać do domu, ugotować mu jajka i przywieźć po kilku godzinach. Umówiliśmy się na popołudnie, a ja pojechałam do babci na wielkanocne śniadanie. Jak tylko dojechałam do domu, to zorientowałam się, że przecież my mamy za dużo jedzenia na stole, na pewno wszystkiego nie zjemy. Wtedy wpadłam na pomysł, żeby napisać na Facebooku do swoich znajomych, aby zamiast wyrzucać jedzenie, które zostało im po świętach, zadzwonili do mnie. Akcja kompletnie przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Przez tydzień po Wielkanocy jeździłam od domu do domu i zbierałam jedzenie od nieznajomych osób. Post, który wrzuciłam w święta, został udostępniony w całej Warszawie 500 razy, a ja odwiedziłam kilkadziesiąt domów i zebrałam dwa pełne bagażniki jedzenia, które później przekazałam bezdomnym spod Hali Mirowskiej - opisuje Marysia.

Po Wiedniu oprowadzają nie tylko przewodnicy turystyczni, ale również osoby dotknięte bezdomnościąPo Wiedniu oprowadzają nie tylko przewodnicy turystyczni, ale również osoby dotknięte bezdomnością Materiały organizatorów Pierwsza edycja akcji "Podziel się posiłkiem" pod Halą Mirowską, fot. materiały organizatorów

Swoją akcję powtórzyła po świętach Bożego Narodzenia. Tym razem zgłosili się do niej wolontariusze, którzy zbierali jedzenie, a potem przekazywali je do jadłodajni.

Szukają kierowców

Teraz Marysia ponownie namawia wszystkich do pomocy. Zbieranie żywności odbywa się nie tylko w Warszawie, ale także w 16-stu polskich miastach. Wystarczy wejść na stronę podzielmysie.pl i wybrać odpowiednią zakładkę: "mam jedzenie" albo "chcę rozwozić jedzenie" .

Jeśli chcecie przekazać żywność, to można to zrobić w Warszawie. Jedzenie należy zawieźć do jadłodajni przy hospicjum im. Św. Krzyża przy ul. Magazynowej 14 (tel. 504 306 123). Miejsce jest czynne od godz. 7 do 21.

- Ponieważ wiemy, że nie każdy jest w stanie samodzielnie zawieźć jedzenie do jadłodajni, ciągle szukamy chętnych kierowców, którzy będą odbierać jedzenie od osób w jego mieście i zawozić do jadłodajni, dlatego jeśli chcesz pomóc, to zapisz się do tego formularza - zachęca na stronie Marysia.

Pierwsza edycja akcji 'Podziel się posiłkiem' podczas WielkanocyPierwsza edycja akcji "Podziel się posiłkiem" podczas Wielkanocy Materiały organizatorów Pierwsza edycja akcji "Podziel się posiłkiem" pod Halą Mirowską, fot. materiały organizatorów

Akcja potrwa do niedzieli (3 kwietnia).

Więcej o: