2 kwietnia Światowy Dzień Autyzmu. Zapisz się na bezpłatne konsultacje [PEŁNA LISTA GABINETÓW]

Poradnik Autystyczny - portal i jednocześnie poradnik dla rodziców dzieci autystycznych - zaprasza już po raz drugi na darmowe konsultacje z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Na Mazowszu będzie to można zrobić w jednej z 40-stu placówek.

Spodobało ci się? Polub nas

W przyszłą sobotę, 2 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS. Eksperci alarmują, że z roku na rok będzie przybywać dzieci z tym zaburzeniem rozwojowym.

Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból.

Polska: jeden przypadek na 300 osób

W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem (to jeden chory na 150 osób). Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi jedna osoba na 100. Natomiast w Polsce mówi się o jednym przypadku na 300. - Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu - mówi Magda Brzeska, pomysłodawczyni serwisu Poradnik Autystyczny, który działa w Intenecie . Portal prezentuje na swojej stronie wszystko, co wiadomo na temat autyzmu oraz zaburzeń pokrewnych. Co miesiąc wydaje też bezpłatną gazetę skierowaną do rodziców dzieci z autyzmem, jak też i do specjalistów zajmujących się terapią. Na stronie można też znaleźć mapę placówek, które zajmują się zarówno płatną, jak i darmową diagnostyką dzieci oraz prowadzeniem terapii.

40 gabinetów na Mazowszu

- Objawy autyzmu są widoczne już u dwuletnich dzieci. Im szybciej rodzice zauważą niepokojące symptomy, tym wcześniej można zacząć leczenie. Pierwsze oznaki schorzenia u dzieci mogą dać o sobie znać nawet u 6-miesięcznych niemowląt. Jednak każde dziecko jest inne, dlatego nie wszystkie objawy muszą wystąpić u dziecka, by zdiagnozować autyzm - mówi Brzeska.

W tym roku - już po raz drugi - Poradnik Autystyczny zaprasza na bezpłatne konsultacje. Odbędą się one w sobotę, 2 kwietnia, w całym kraju. Na Mazowszu można za darmo odwiedzić jeden z 40-stu gabinetów. Ich listę znajdziecie klikając TUTAJ .

Akcji patronuje Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak.

Więcej o: