Na Żoliborzu będzie jaśniej. Historyczne latarnie pojawią się na ul. Mickiewicza i pl. Wilsona

Z jednej z głównych ulic Żoliborza znikną stare betonowe latarnie. Zastąpią je nowe słupy, nawiązujące do modelu z 1923 roku. Dodatkowe oświetlenie pojawi się także wzdłuż chodników.

Spodobało ci się? Polub nas

Całkiem nowe oświetlenie pojawi się w październiku. Wtedy mają się zakończyć prace przy wymianie latarni na pl. Wilsona i ul. Mickiewicza (na odcinku od ul. gen. Zajączka do pl. Wilsona). Drogowcy właśnie ogłosili przetarg na wykonanie prac. Do 11 kwietnia czekają na oferty.

Stara, zniszczona latarnia na ul. MickiewiczaStara, zniszczona latarnia na ul. Mickiewicza Fot. ZDM Stara, zniszczona latarnia na ul. Mickiewicza, fot. ZDM

Co się zmieni?

- Usuniemy przestarzałą instalację oświetleniową: stare słupy, oprawy oraz linie kablowe. W zamian zamontujemy 83 repliki słupów typu Pastorał Warszawski (model z 1923 r.), o całkowitej wysokości 12,5 m. Dodatkowe oświetlenie pojawi się wzdłuż chodników: ustawimy 46 replik słupków gazowych typu Agrykola (model z 1856 r.) wraz z oprawami LED, o wysokości 3,97 m - informuje Zarząd Dróg Miejskich. Na "pastorałach" zamontowanych zostanie 98 opraw metalohalogenkowych, co oznacza, że nowe latarnie będą świecić białym, jasnym światłem, a nie - tak, jak teraz - żółtym.

Stara, zniszczona latarnia na ul. MickiewiczaStara, zniszczona latarnia na ul. Mickiewicza Fot. ZDM Stara, zniszczona latarnia na ul. Mickiewicza, fot. ZDM

Drogowcy chcą też wymienić szafy oświetleniowe i okablowanie. Zamontowany zostanie radiowy system zarządzania i sterowania oświetleniem ulicznym. Po zakończeniu prac nawierzchnia i tereny zielone zostaną odtworzone.

Więcej o: