Wiosna w parkach: w święta uruchomią fontannę w Ogrodzie Saskim, w Ujazdowskim pływają już ryby

Jeszcze przed świętami wielkanocnymi udało się oczyścić charakterystyczną fontannę na tyłach Grobu Nieznanego Żołnierza. Będzie czynna od Wielkiej Soboty. Z kolei w Parku Ujazdowskim mieszkają już ryby.

Spodobało ci się? Polub nas

- Specjalnie dla Was na czas wielkanocny uruchamiamy Fontannę Wielką - informuje Zarząd Oczyszczania Miasta i zaprasza na spacer do Ogrodu Saskiego . To tam znajduje się wodotrysk zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Fontanna Wielka znajduje się na tyłach Grobu Nieznanego Żołnierza i stoi w tym miejscu od ponad 160 lat. Oddano ją do użytku w 1853 roku.

- Choć Wielkanoc wypada w tym roku wyjątkowo wcześnie, to pogoda sprzyja, dzięki czemu mogliśmy przyspieszyć wiosenną konserwację fontanny - tłumaczy ZOM. W ostatnich dniach sprawdzono czy działa cały mechanizm, a wodotrysk oczyszczono.

Plan jest taki, by Wielka Fontanna tryskała wodą już od Wielkiej Soboty. Jest warunek: dodatnia temperatura ma się utrzymywać przez całą dobę. Jeśli się uda, to fontanna Marconiego będzie czynna przez wszystkie dni świąteczne do późnego wieczora. Będzie można ją więc podziwiać po zmroku, gdy wodotrysk ma być podświetlony.

  Fot. ZOM Iluminacja Fontanny Wielkiej w Ogrodzie Saskim, fot. ZOM

Wiosennie jest też w innych ogrodach. Np. w parku Ujazdowskim oraz Fosa i Stoki Cytadeli stawy napełnianie są już wodą. W tym pierwszym powróciły już ryby. - Po oczyszczeniu i napuszczeniu świeżej wody przyszedł czas na powrót dotychczasowych lokatorów zbiornika. W stawie pojawiło się osiem karpi i wąsacz. Wkrótce dołączą do nich kolejne - informuje ZOM.

Wpuszczanie ryb do stawu w parku UjazdowskimWpuszczanie ryb do stawu w parku Ujazdowskim Fot. ZOM Wpuszczanie ryb do stawu w parku Ujazdowskim, fot. ZOM

Więcej o: