Rozmach i amerykańskie wzorce. Powstaje film o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Władysław Pasikowski i Muzeum Powstania Warszawskiego pracują nad filmem o Janie Nowaku-Jeziorańskim, legendarnym "kurierze z Warszawy". Produkcja powstaje pod roboczym tytułem "Kurier".

- Tak wybitna postać jak "kurier z Warszawy" zasługuje na pełnometrażowy, zrealizowany z rozmachem film fabularny, który będzie dystrybuowany tak w kraju, jak i za granicą - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Tego typu produkcje poświęcone bohaterom narodowym mają swoje stałe miejsce w kinematografii państw przykładających dużą wagę do edukacji patriotycznej, czego przykładem mogą być takie amerykańskie filmy, jak "Patton" czy "Lincoln". Polskie dzieło "Generał Nil" dowiodło, że zapotrzebowanie na takie kino istnieje także nad Wisłą - dodaje dyrektor.

Spodobało ci się? Polub nas

Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem powstania warszawskiego.  - Jan Nowak spotkał osobiście wszystkie najważniejsze figury z szachownicy ówczesnej gry politycznej, której stawką była nasza obecna teraźniejszość, a która mogła, wierzcie państwo lub nie, wyglądać całkiem inaczej. O wadze tych decyzji i ludziach je podejmujących będzie nasz film, a także o tym, gdzie byśmy byli, gdyby ci ludzie 70 lat temu nie stanęli na wysokości zadania - tłumaczy reżyser Władysław Pasikowski.

Data premiery nie jest jeszcze znana.

źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego .

Więcej o: