Odwołują dzisiejsze loty z Warszawy do Brukseli. Co mają zrobić pasażerowie tych rejsów?

Lot o godz. 16.30 z Okęcia do Brukseli odwołany. - Zachęcamy pasażerów, by nie przychodzili na lotnisko - radzi rzecznik LOT-u. - Zaproponujemy im alternatywną podróż - obiecuje. Sprawdziliśmy, co z innymi lotami z Warszawy do stolicy Belgii po porannym zamachu terrorystycznym na lotnisku Zaventem w Brukseli.

Spodobało ci się? Polub nas

Warszawskie porty funkcjonują dziś normalnie. - Nie wprowadzamy zwiększonych środków bezpieczeństwa, bo one są zawsze na tak samo wysokim poziomie - zapewnia Magdalena Bojarska z lotniska w Modlinie . - Z naszego portu samoloty latają tylko na lotnisko Charleroi w Brukseli, a tam nie doszło dziś do zamachu i lotnisko jest otwarte. Nie przewidujemy żadnych zmian w rozkładzie.

Rzeczniczka dodaje, że poranny samolot z Modlina do Brukseli odleciał o godz. 9.25 - zgodnie z rozkładem.

Terminal lotniska w Modlinie w lipcu 2012 rokuTerminal lotniska w Modlinie w lipcu 2012 roku Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl Terminal lotniska w Modlinie, fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Jeszcze dziś o godz. 20.15 w Modlinie planowany jest przylot samolotu linii Ryanair z lotniska Charleroi. 25 minut później maszyna zabierze pasażerów do Brukseli. Na razie nie ma informacji o odwołaniu tych połączeń.

Także normalnie działa dziś lotnisko Chopina. - Na razie nie ma żadnych zmian ani w funkcjonowaniu lotniska ani w rozkładzie lotów - zapewnia metrowarszawa.pl Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy stołecznego portu. Stąd samoloty lecą na lotnisko do Brukseli, gdzie rano doszło do zamachu terrorystycznego. - Samolot LOT-u do Brukseli, który wystartował z lotniska Chopina o godz. 7.21 wylądował w Duesseldorfie. Jego powrót został odwołany - informuje Przybylski.

Lotnisko ChopinaLotnisko Chopina Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl Lotnisko Chopina, fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

Odwołane loty

Przed chwilą rzecznik LOT-u potwierdził nam, że odwołano lot z Warszawy do Brukseli o godz. 16.30. - Zachęcamy pasażerów, by nie przychodzili na lotnisko - mówi nam Adrian Kubicki z LOT-u. - Zaproponujemy im alternatywną podróż bazując na naszych rejsach, jak tylko będzie taka możliwość. Na razie należy się uzbroić w cierpliwość.

Nadal nie wiadomo, co z wieczornym lotem z Okęcia do Brukseli o godz. 19.45. Na razie jeszcze nie podjęto decyzji, czy zostanie odwołany. Wiadomo za to, że loty z Zaventem do Warszawy o godz. 9.50, 12.15 i 21.25 zostały anulowane. Informację na bieżąco można sprawdzać na stronie internetowej lotniska albo przewoźnika . Można też dzwonić na call center LOT-u.

Z Duesseldorfu do Brukseli na własną rękę

Co mają zrobić pasażerowie odwołanych lotów? - Zachęcamy ich, by kontaktowali się z nami, bo sami nie mamy możliwości skontaktowania się ze wszystkimi pasażerami - mówi Kubicki. Czy poniosą dodatkowe koszty? - Nie, bo tu zaczyna się ich podróż - wyjaśnia i dodaje, że reklamacje będą rozpatrywane indywidualnie. - To nie jest zdarzenie zależne od przewoźnika - zaznacza jednak.

Samolot LOT-u Samolot LOT-u  Fot. Stefan Romanik / Agencja Wyborcza.pl Samolot LOT-u na lotnisku Chopina, fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta

Pasażerowie, którzy muszą się szybko dostać do Brukseli, a mieli wykupiony bilet LOT-u na dzisiejszy rejs powinni czekać na propozycję ze strony przewoźnika. - Nie oferujemy lotów do innych miast w Belgii, ale np. do Duesseldorfu. I taką alternatywę możemy zaproponować, ale podróż stamtąd do Brukseli pasażer musi odbyć na własną rękę - mówi Kubicki.

Eksplozje na lotnisku i w metrze

Do eksplozji na największym belgijskim lotnisku w Zaventem (na północny wschód od Brukseli) doszło dziś ok. godz. 8 rano. Na razie potwierdzono śmierć 21 osób, wielu jest rannych. Lotnisko zostało zamknięte. Później doszło także do wybuchów w metrze. Władze Belgii potwierdziły, że był to samobójczy zamach.

Więcej o: