Chcesz przewieźć rower komunikacją miejską? Rzecznik ZTM: "To przywilej, na specjalne okazje" [WIDEO]

Zarząd Transportu Miejskiego nakręcił filmik, w którym pokazuje kiedy i jak można przewozić rower komunikacją miejską. Spot jest wyświetlany w metrze, tramwajach i autobusach.

Spodobało ci się? Polub nas

To kolejna w ostatnich miesiącach akcja informacyjna ZTM dotycząca przewożenia rowerów w środkach komunikacji miejskiej. Z krótkiego filmiku dowiadujemy się, że gdy chcemy z jednośladem podróżować autobusem czy niskopodłogowym tramwajem, powinniśmy wejść do pojazdu drugimi drzwiami. Z kolei do pociągów metra należy wsiadać z rowerem pierwszymi i ostatnimi drzwiami składu. W Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolejach Mazowieckich trzeba szukać specjalnych oznaczeń informujących o przedziale dla pasażerów z rowerami lub większym bagażem.

 

Jednocześnie lektor zaznacza, że rower można przewozić w pojazdach komunikacji miejskiej tylko, jeżeli jest wolne miejsce. "Należy jednak pamiętać, że zgodnie z regulaminem przewozów, w pojazdach wydzielone są miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla wózków dziecięcych. Osoby te mają pierwszeństwo, więc jeżeli chcą wejść do pojazdu, to pasażer przewożący rower powinien ustąpić im miejsca" - informuje ZTM.

Przewóz rowerów jest darmowy

Autorzy spotu zwracają też uwagę, by przewożąc rower uważać, żeby nie pobrudzić pasażerów i nie utrudniać innym wsiadania i wysiadania z pojazdu. - Najlepiej robić to poza godzinami szczytu, gdy w komunikacji miejskiej nie ma tłoku. Pamiętać trzeba też, że przewóz roweru to przywilej, który powinien być wykorzystywany w wyjątkowych okolicznościach, takich jak awaria jednośladu czy załamanie pogody - mówi w filmiku Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

 

Za przewóz roweru komunikacją miejską nie musimy nic płacić, ale jego użytkownik musi posiadać bilet.

Spot ma być wyświetlany w metrze, tramwajach oraz w autobusach MZA do 10 kwietnia.

Więcej o: