Jutro Pałac Kultury zaświeci się na zielono. To z okazji Dnia Świętego Patryka

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - tak jak Koloseum w Rzymie, bazylika Sacré-Coeur w Paryżu czy pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro - będzie jutro podświetlony na zielono. W ten sposób słynne obiekty na całym świecie staną się częścią międzynarodowego projektu realizowanego z okazji przypadającego w czwartek Dnia Świętego Patryka.

Spodobało ci się? Polub nas

To już tradycja. Od kilku lat - 17 marca, w Dniu Świętego Patryka (patrona Irlandii) - znane budowle na całym świecie są podświetlone na zielono. Rok temu w akcji "wzięło udział" 180 obiektów, m.in. Wieża Eiffla w Paryżu, Piramidy w Egipcie, Opera w Sydney, Wielki Mur Chiński czy Empire State Building w Nowym Jorku. W tym roku w projekt Global Greening włączyły się także polskie miasta. I dlatego jutro Pałac Kultury będzie świecił na zielono.

Empire State Building oświetlony na zielono z okazji dnia św. PatrykaEmpire State Building oświetlony na zielono z okazji dnia św. Patryka fot. 123rf Empire State Building podświetlony na zielono z okazji Dnia Świętego Patryka, fot. 123rf

- Dzień Świętego Patryka to prezent, jaki Irlandia podarowała światu. W tym dniu, który świętujemy wraz z wieloma naszymi przyjaciółmi na całym świecie, każdy może poczuć się Irlandczykiem. Podświetlenie na zielono Pałacu Kultury i Nauki pokazuje siłę przyjaźni pomiędzy Irlandią a Polską - mówi Gerard Keown, ambasador Irlandii w Polsce.

Poza Warszawą podświetlone będą m.in. miejski ratusz w Poznaniu czy stadion we Wrocławiu.

Ratusz w Poznaniu oświetlony na zielono z okazji dnia św. PatrykaRatusz w Poznaniu oświetlony na zielono z okazji dnia św. Patryka Jakub Walczak/REPORTER / REPORTER Ratusz w Poznaniu podświetlony na zielono z okazji Dnia Świętego Patryka, fot. Jakub Walczak/REPORTER

Jutro - po raz pierwszy w Polsce - odbędzie się także Festiwal Świętego Patryka. Wiele miast zaplanowało z tej okazji koncerty muzyki irlandzkiej i inne wydarzenia. W Warszawie dziś wieczorem zagra w Hydrozagadce (ul. 11 Listopada 22) zespół Balkan Uilleann Sound z Derry w Irlandii Północnej, a jutro w Teatrze Rampa na Targówku (ul. Kołowa 20) zaplanowano m.in. muzyczno-taneczne show "Drgania - The Signs of Ireland".

Ratusz w Poznaniu oświetlony na zielono z okazji dnia św. PatrykaFot. materiały prasowe Część wydarzeń w Warszawie zaplanowana w związku z obchodami Dnia Świętego Patryka

Irlandzkie święto narodowe - Dzień Świętego Patryka - obchodzone jest w wielu krajach na świecie. W miastach organizowane są festiwale o tematyce irlandzkiej, a znane obiekty są podświetlane na zielono - jutro tak stanie się m.in. z Koloseum w Rzymie, bazyliką Sacré-Coeur w Paryżu czy pomnikiem Chrystusa w Rio de Janeiro.

Więcej o: