Makabryła, kładka, mural i wyrównywanie kanałku - podsumowanie tygodnia według Pańskiej Skórki

Warszawa ma Makabryłę. I to jaką! Z tradycjami! Na szczęście będzie mieć też kładkę przez Wisłę i wyjątkowy mural.

Zapraszamy do lektury cotygodniowego podsumowania, które przygotowała dla Was redakcja warszawskiego bloga Pańska Skórka .

#ELEGANCKO

Jeden z najfajniejszych i najciekawszych planów przybliżania miasta do rzeki, rzeki do miasta, Pragi do Centrum i odwrotnie, ziści się. Ratusz zdecydował, że powstanie piesza kładka na linii ulic Karowej i Okrzei. Pańska Skórka będzie chodzić tą kładką tam i z powrotem, aż nam nogi odpadną.

Druga linia metra ma już rok. Trwało to długo. Bywały chwile zwątpienia, a na wyliczenie przeszkód, jakie spotykały budowniczych podziemnej kolejki nie wystarczyłoby miejsca w tym artykule. Po roku nadal widzimy pewne niedomagania, ale chyba już nie wyobrażamy sobie życia bez M2. Obserwowanie min ludzi w trakcie pierwszego miesiąca funkcjonowania drugiej nitki metra było bardzo miłe - dominowały uśmiechy.

Spodobało ci się? Polub nas

Ulica Potocka, która za sprawą ponurych wydarzeń niedawnych dni, mogłaby nabawić się złej sławy, zyska coś, co sławę w jak najlepszym rozumieniu tego słowa jej przyniesie. Na szczytowej ścianie budynku na rogu Potockiej i Marii Kazimiery powstanie mural upamiętniający Davida Bowie, czy raczej domniemaną wizytę tego wybitnego muzyka na Żoliborzu. Właśnie zakończyło się głosowanie na projekt (wybrano ten, który naszej redakcji podobał się bardziej!), czekamy na realizację i tłumy turystów w tej mniej znanej, a przecież bardzo interesującej części Żoliborza. Zaledwie kilka kroków stąd można też podziwiać bardzo drogą pizzę w przybasenowej knajpce albo zajrzeć przez płot do rodzinnej willi pewnego Prezesa.

#FRAJERSKO

Odnowiony wybieg niedźwiedzi brunatnych należący do ZOO, ale mieszczący się przy ruchliwej ul. Solidarności, to od zawsze kość niezgody. Podobno miał powstać akurat w tym miejscu z pewnych przykrych powodów politycznych. Patrząc na formę wybiegu, nietrudno odgadnąć nazwę firmy, która zrealizowała inwestycję - "Betonstal". Zastanawiamy się, czy stres wynikający z przebywania na niewielkim wybiegu nie jest już dla tych miśków wystarczający? Czy trzeba im jeszcze ruchu ulicznego i braku możliwości schronienia się przed wścibskimi ludźmi. Co jakiś czas wskakuje do nich też jakiś pijany troglodyta, który zazwyczaj ma też fart i udaje mu się ujść cało. My rozumiemy, że duma z odnowionego wybiegu i że dla niektórych "to taka tradycja", ale mamy wrażenie że większości warszawiaków miśków jest najzwyczajniej żal, co pokazują komentarze. Pocieszające jest jedynie to, że kolejne pokolenie miśków nie będzie już zasiedlać betonowej "kawalerki".

"Makabryły" roku 2015 zostały przyznane. Wśród najgorszych realizacji architektonicznych w kraju znalazł się... warszawski Prudential! A dokładniej jego przeciągany do granic możliwości "remont". Ten modelowy przykład "warszawskiej szkoły konserwacji zabytków" znalazł się tuż za podium, zbierając 757 głosów. Miejmy nadzieję, że w plebiscycie "Bryła roku" pójdzie nam równie dobrze.

Polacy lubią płasko, a na pewno niektórzy z nich. Pewnie świetnie znaleźliby się na majestatycznych równinach mongolskich. Skąd taki wniosek? Ostatnio do kanału Wawerskiego wrzucono kilkadziesiąt poduszek od krzeseł , a więc po dzikich wysypiskach i wyrównywaniu lądu, nadszedł wreszcie czas na kanały melioracyjne. Widać więc jakąś organiczną i oddolną tendencję do zasypywania, wyrównywania. Pomysłowo! Frajersko!

Więcej o: