Zielona Syrenka z lat 70. znów stanie na Placu Zawiszy!

- Plac nie przyciąga spacerowiczów, bo też nie ma im nic do zaproponowania. Chcąc to zmienić pragniemy zrekonstruować kilkumetrową, zieloną rzeźbę syrenki, która stała na Placu Zawiszy 4 dekady temu - czytamy na blogu fundacji Warszawa jest Kobietą. Fundacj udało jej się namówić Instytut Stefana Starzyńskiego do wskrzeszenia syrenki.

Spodobało ci się? Polub nas

Z czym kojarzy nam Plac Zawiszy? Jak piszą przedstawiciele fundacji, "najczęściej z hotelem Jan III Sobieski, symbolem warszawskiej "pastelozy" i koszmarem architektów lub z dworcem WKD Warszawa Ochota. Przez wielu Plac Zawiszy jest postrzegany wyłącznie jako węzeł komunikacyjny, gdzie zbiegają się ruchliwe ulice: Grójecka, Raszyńska, Towarowa, Aleje Jerozolimskie." Chcą to zmienić wskrzeszając syrenkę, która niegdyś stała na placu.

Na zdjęciu z 1975 roku doskonale widać, jak wspaniale się prezentowała. Stała wtedy na skwerze, w miejscu gdzie dziś stoi Hotel Sobieski.

SyrenkaSyrenka Warszawa jest kobietą/ Facebook.com Warszawa jest kobietą/ Facebook.com

W tej chwili fundacja szuka zdjęć d okumentujących wygląd i usytuowanie syrenki z lat 70. Oprócz fotografii zbiera również wspomnienia mieszkańców pamiętających tamtą figurę. Jeżeli posiadacie zdjęcie syrenki oraz macie jakieś historie z nią związane, piszcie na adres syrenka @1944.pl.

Ponad 200 tysięcy archiwalnych fotografii można przeglądać na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego www.audiovis.nac.gov.pl .

Więcej o: