Teatr Wielki - Opera Narodowa i Mariusz Treliński powalczą o "operowe Oscary"

Teatr Wielki - Opera Narodowa znalazła się w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody International Opera Awards 2016 w kategorii "Najlepszy teatr operowy". Z kolei o tytuł najlepszego reżysera ubiega się Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Spodobało ci się? Polub nas

Aż dwie nominacje dla Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. - Znaleźliśmy się w gronie finalistów konkursu International Opera Awards 2016 w kategorii "Najlepszy teatr operowy", zaś nazwisko naszego dyrektora artystycznego Mariusza Trelińskiego widnieje pośród osób nominowanych do tej nagrody w kategorii "Najlepszy reżyser" - cieszą się pracownicy Teatru Wielkiego na Facebooku .

Mariusz TrelińskiMariusz Treliński Fot. Robert Wolański / Sony Mariusz Treliński, fot. Robert Wolański / Sony

W kategorii "Najlepszy teatr operowy" Teatr Wielki - Opera Narodowa rywalizuje z: Deutsche Oper Berlin, Holenderską Operą Narodową, Opera Philadelphia, Theather an der Wien oraz Welsh National Opera. Z kolei o "operowego Oscara" dla najlepszego reżysera Mariusz Treliński powalczy z Kasperem Holtenem, Damianem Michieletto, Katie Mitchell, Laurentem Pellym i Davidem Pountneyem.

Ważnym momentem zarówno dla Mariusza Trelińskiego, jak i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, było podjęcie współpracy z Metropolitan Opera, gdzie w styczniu 2015 roku odbyła się premiera dyptyku operowego "Jolanty" Piotra Czajkowskiego i "Zamku Sinobrodego" Bartóka. Obecnie zespół odpowiedzialny za zeszłoroczny sukces pracuje nad "Tristanem i Izoldą", operą Wagnera, której warszawska premiera (12 czerwca 2016 r.) o kilka miesięcy wyprzedzi premierę tego tytułu w nowojorskiej Metropolitan Opera (26 września 2016 r.). - To wydarzenie bez precedensu, ponieważ po raz pierwszy w historii za inaugurację sezonu w Met odpowiedzialny będzie polski reżyser - podkreślają w Teatrze Wielkim.

Teatr Wielki - Opera NarodowaTeatr Wielki - Opera Narodowa Fot. Nicolas Grospierre Teatr Wielki - Opera Narodowa, fot. Nicolas Grospierre

Ponadto na liście finalistów konkursu International Opera Awards 2016 znalazły się osoby, które regularnie współpracują z Teatrem Wielkim - Operą Narodową . W kategorii "Najlepszy reżyser" nominowany został również David Pountney, któremu powierzono reżyserię "Pasażerki" Weinberga oraz "Strasznego dworu" Moniuszki. O tytuł najlepszego młodego dyrygenta powalczy Bassem Akiki, który w ostatnim czasie dyrygował u nas m.in. "Powder Her Face" Adesa oraz "Jolantą" i "Zamkiem Sinobrodego". W gronie najlepszych śpiewaczek znalazła się natomiast Anna Bonitatibus, którą warszawska publiczność mogła w styczniu podziwiać w partii Sesta w Mozartowskiej "Łaskawości Tytusa".

Ogłoszenie zwycięzców konkursu nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się 15 maja w Londynie.

Więcej o: