Tu, gdzie mieszkały, stoi teraz Pałac Kultury. Jutro można będzie z nimi porozmawiać

Powoli dobiega końca projekt ?Kino Domowe - Złota 22?. W sobotę (5 marca) w niewielkim pawilonie odbędzie się spotkanie z Marią Kuligowską i Krystyną Pochwalską. Obie wychowały się w kamienicach, które przed wojną znajdowały się tam, gdzie dziś stoi Pałac Kultury i Nauki.

Spodobało ci się? Polub nas

- To jedyna okazja, by doświadczyć miasta, którego już nie ma - zachęcają organizatorzy projektu "Kino Domowe - Złota 22", którzy w lutym w pobliżu wejścia do Baru i Teatru Studio (na pl. Defilad) ustawili niewielki, 30-metrowy pawilon. W środku zaaranżowano salon z przedwojennego mieszkania. Przy ulicy Złotej 22 do 1952 roku toczyło się zupełnie inne życie. Dziś w tym miejscu stoi Pałac Kultury i Nauki . A kiedyś? "Tu była czyjaś kuchnia, czyjś salon, tu wychodziły okna na podwórze. Tu, przed wejściem do sklepów i kawiarni, spotykali się sąsiedzi, bywalcy eleganckich lokali, mieszkańcy miasta" - piszą pomysłodawcy akcji.

Fot. Magdalena Major Tak wygląda pawilon z zewnątrz, tonacja czarno-biała, fot. Magdalena Major

Jak mówią, projekt "Kino Domowe - Złota 22" to próba przypomnienia i uchwycenia dawnego Śródmieścia. W środku pawilonu jest salon, w którym można obejrzeć materiały archiwalne

Domu Spotkań z Historią

oraz kroniki filmowe, które uruchamia się samemu, jak w domu. W pokoju jest też miejsce z przytulnym fotelem, w którym można się rozsiąść, by przejrzeć książki o Warszawie. Jest również możliwość obejrzenia archiwalnych zdjęć i posłuchania wywiadów, które Magdalena Stopa nagrała z bohaterami swojej książki "Przed wojną i pałacem".

Fot. Katarzyna Chmura Jedno ze spotkań w pawilonie, fot. Katarzyna Chmura

A w kolejne soboty, zawsze o godz. 18.30, odbywają się spotkania z mieszkańcami nieistniejących już dawnych ulic: Złotej, Wielkiej, Chmielnej, Siennej oraz innych, które zniknęły w tym miejscu z mapy Warszawy.

Jutro (5 marca) Magdalena Stopa spotka się w pawilonie z:

* Marią Kuligowską (ur. w 1932 roku), która mieszkała aż do zakończenia wojny przy ul. Zielnej 6. W 1956 roku została lekarką. Jako pediatra i neurolog dziecięcy pracuje w zawodzie do dziś! Dziadek pani Marii, Antoni Pankracy Łaguna, kupił ten dom w 1912 roku.

* Krystyną Pochwalską , mieszkanką kamienicy przy ul. Złotej 38, której właścicielem był jej dziadek. W miejscu jej domu znajdują się obecnie schody prowadzące do Sali Kongresowej.

Wstęp na to spotkanie, a także na wszystkie atrakcje dostępne w pawilonie jest wolny.

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Salon otwarty jest do 13 marca, codziennie od godz. 12 do 22.

Więcej o: