Na Bródnie powstało Interwencyjne Centrum Neuroterapii. Jedyne takie w Europie i drugie na świecie

Ośrodek znajduje się w Szpitalu Bródnowskim. Powstał dzięki współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Francisco. Wkrótce prowadzone tu będą skomplikowane operacje i terapie genowe mózgu.

Spodobało ci się? Polub nas

Interwencyjne Centrum Neuroterapii zbudowano według najnowocześniejszych technologii. Ośrodek wyposażono w unikalny sprzęt pozwalający na wykonywanie operacji w silnym polu magnetycznym. - Jego integralną częścią jest hybrydowa sala operacyjna, m.in. z najnowszej generacji rezonansem magnetycznym 3.0 Tesla umożliwiającym wykonywanie operacji w tzw. czasie rzeczywistym oraz system neuronawigacji - czytamy w komunikacie prasowym. - Siła rezonansu daje efekt w jakości obrazu: umożliwia to osiąganie każdego anatomicznego celu w mózgu ze 100 proc. dokładnością. Przy pomocy nowej techniki możliwe będzie podanie bezpośrednio do mózgu nanocząsteczek z lekami przeciwnowotworowymi lub domózgowe podanie terapeutycznych genów. Podczas zabiegu lekarze będą na bieżąco monitorować pracę mózgu.

Fot. Michał Słaby / materiały prasowe Fot. Michał Słaby / materiały prasowe

Interwencyjne Centrum Neuroterapii to jedyny tego typu ośrodek w Europie i drugi na świecie. Powstał dzięki wieloletniej współpracy Kliniki Neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Francisco. Będą tu prowadzone badania kliniczne wykorzystujące nanocząsteczki i terapię genową do leczenia chorób ośrodkowego układu nerwowego i złośliwych nowotworów mózgu. Leczenie prowadzone będzie przez wielodyscyplinarny zespół składający się z polskich, amerykańskich i europejskich ekspertów.

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ośrodek kosztował ponad 24 mln złotych, z czego Unia dołożyła aż 20,5 mln zł.

Więcej o: