Policja przygotowała komiks. W ten sposób ostrzega przed oszustami. Zobacz, jak działają

Przestępcy działający metodą ?na policjanta? wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. - Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów - apelują mundurowi.

Spodobało ci się? Polub nas

Oszuści wyłudzają pieniądze najczęściej od osób starszych. Działają metodą "na policjanta". Jak to wygląda, można zobaczyć na krótkim komiksie. Obrazki porozwieszano już w środkach komunikacji miejskiej .

Podszywają się za policjantów

Przestępcy najpierw dzwonią na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, często podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starszych i zapobiec utracie oszczędności np. zdeponowanych na bankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.

Fot. materiały policji

Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta. Przestępcy często informują starsze osoby, aby udając się do banku po pieniądze, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

Fot. materiały policji Fot. materiały policji

Policja nigdy nie prosi o pieniądze

Policjanci przypominają, że zasada "ograniczonego zaufania" obowiązuje nie tylko dzieci. - Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi - informują funkcjonariusze. I podają dwie podstawowe zasady:

* Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

* Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu.

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną infolinię dla osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za wnuczka, krewnego lub policjanta - funkcjonariusza CBŚ. Przez całą dobę można dzwonić pod numer 22 60-33-222.

Więcej o: