Pierwszy krok do wpisania Pawilonu Emilia na listę zabytków. Decyzja Barbary Jezierskiej

Nowa Wojewódzka Konserwator Zabytków przychyliła się do wniosku złożonego przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i rozpoczęła prace nad objęciem ochroną pawilonu Emilka. To znaczy, że pawilon może zostać wpisany na listę zabytków, a wtedy nie będzie mógł zostać zburzony.

Wniosek w sprawie wpisu pawilonu do rejestru zabytków został złożony w sierpniu. Jednak nad sprawą dopiero pochyliła się urzędująca od kilku dni na stanowisku konserwatora - Barbara Jezierska.

Postępowanie wszczęto: - "zgodnie z treścią wniosku "zespołu pawilonu handlowego Emilia, składającego się z dawnego pawilonu ekspozycyjnego oraz wnętrz handlowych, dawnej kawiarni i zaplecza administracyjno-biurowego w przyziemiu i pierwszej kondygnacji budynku mieszkalnego przy ul. Pańskiej 3, połączonych łącznikami nad pasażem między pawilonem i budynkiem mieszkalnym", położonych w Warszawie przy u. Emilii Plater 51 oraz Pańskiej 3" - czytamy w komunikacie.

Spodobało ci się? Polub nas

Od siedmiu lat w modernistycznym pawilonie mieści się siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. O budynku zrobiło się głośno trzy lata temu, gdy kupiła od skarbu państwa firma Griffin Advisors kupiła działkę na której stoi budynek. Według projektu na miejscu Emilki ma powstać 196-metrowy wieżowiec.

Tymczasem jutro, o godz. 18, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się debata o tym, jakie są szanse na zachowanie obiektu i jak powinna wyglądać systemowa walka o modernistyczne zabytki.

Więcej o: