100 nowych stacji, 1300 rowerów więcej, także elektrycznych - sprawdź, jak zmieni się Veturilo od 2017 roku

Od przyszłego roku korzystanie z rowerów miejskich ma być jeszcze łatwiejsze. Miasto zapowiedziało przetarg na nowego operatora systemu. Co dokładnie się zmieni?

Spodobało ci się? Polub nas

System rowerów miejskich Veturilo w Warszawie działa od sierpnia 2012 roku. W tym sezonie po raz ostatni obsługiwać go będzie firma Nextbike. Umowa z operatorem wygasa z końcem tego roku. Dziś z rowerów miejskich w stolicy korzysta prawie 350 tys. osób. W całym mieście są już 204 stacje Veturilo, w tym 24 zakupione przez firmy prywatne. - Rowery były wypożyczane średnio co 10 sekund - chwali się miasto.

Rowery VeturiloRowery Veturilo Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl Wypożyczalnia rowerów Veturilo przy Krakowskim Przedmieściu na ul. Traugutta, fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Wiosną ratusz ogłosi przetarg na nowego operatora, który będzie obsługiwał Veturilo przez następne 4 lata, czyli do końca 2020 roku. Zwycięska firma będzie musiała uwzględnić uwagi warszawiaków. Miasto zbierało je m.in. podczas spotkań konsultacyjnych.

Co się zmieni?

* 100 nowych stacji

Od przyszłego roku liczba wypożyczalni wzrośnie do 300. Nowe stacje pojawią się przede wszystkim w Śródmieściu , a także na bliskiej Woli i na Pradze-Północ. Miasto przekonuje, że dzięki temu wypożyczalnie będą rozmieszczone gęściej - średnio co ok. 200 metrów. Więcej stacji pojawi się również na Mokotowie, Pradze-Południe i na Targówku - tu mają być rozmieszczone co ok. 500 m. Kilka nowych stacji trafi także do dzielnic położonych dalej od centrum (chodzi m.in. o Białołękę, Bielany i Bemowo).

VeturiloVeturilo Fot. ZTM Rowery przy jednej ze stacji Veturilo, fot. ZTM

* rowery elektryczne

Nowinką techniczną od 2017 roku mają być rowery elektryczne. Jednoślady wyposażone w silnik wspomagający mają się pojawić w 10-ciu dedykowanych stacjach w rejonie Powiśla i Traktu Królewskiego. - Dzięki nim łatwiej będzie podjechać pod skarpę - tłumaczą w ratuszu.

* nowa aplikacja

Nowy system ma być wygodniejszy dla użytkowników. - Niefunkcjonalne terminale zyskają nowoczesne, kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym. Wprowadzona zostanie możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocą aplikacji mobilnej - zapowiada miasto.

W planach jest też rozwój sieci rowerków dziecięcych (ma być 6 specjalnych stacji, na których będzie można wypożyczyć mniejszy rower) i tandemów (będzie ich 40).

Tak będą wyglądały tandemy VeturiloTak będą wyglądały tandemy Veturilo m Tandem Veturilo

Nowy system zacznie działać 1 marca 2017 roku.

Więcej o: