Kuba zaprasza na swoje 12-ste, czyli... trzecie urodziny. Ten nosorożec przyszedł na świat... 29 lutego

Nie dość, że jest gatunkiem niezwykle rzadkim, to jeszcze rzadko obchodzi swoje urodziny. Kuba - nosorożec indyjski - świętuje raz na cztery lata, bo przyszedł na świat w roku przestępnym. Z tej okazji już w najbliższy poniedziałek - 29 lutego - warszawskie zoo organizuje mu przyjęcie.

Spodobało ci się? Polub nas

Jak zapowiadają pracownicy ogrodu, impreza urodzinowa dla Kuby nie będzie zbyt huczna. Ale jubilat dostanie tort z owoców i warzyw, bo to jego ulubione przysmaki. - Tort zostanie podany bezpośrednio na wybieg pełnego wigoru dwunastolatka - zapowiadają pracownicy warszawskiego zoo . Przyjęcie zacznie się w najbliższy poniedziałek o godz. 13.

Kuba urodził się w Berlinie 29 lutego 2004 roku, czyli w roku przestępnym. Swoje święto obchodzi więc raz na cztery lata. W Warszawie żyje od 2006 roku.

Pierwszy spacer na warszawskim wybiegu. Na boku widoczne otarcia powstałe w czasie transportu.Pierwszy spacer na warszawskim wybiegu. Na boku widoczne otarcia powstałe w czasie transportu. Fot. warszawskie zoo Pierwszy spacer Kubusia na warszawskim wybiegu. Na boku widoczne otarcia powstałe w czasie transportu, fot. warszawskie zoo

"Nosorożec indyjski jest gatunkiem niezwykle rzadkim i - jak wszystkie nosorożce - zagrożonym wyginięciem. Liczebność populacji żyjącej na wolności szacuje się na około 2,5 tys. osobników, z czego ogromna większość żyje na terenie strzeżonych rezerwatów. Mimo to nosorożce padają ofiarami kłusowników mających na celu pozyskanie rogu tych zwierząt. Wbrew powszechnie panującej opinii róg nosorożców nie ma żadnych uzdrawiających ani magicznych właściwości, niemniej jednak jest głównym powodem zabijania tych niezwykłych zwierząt" - piszą na Facebooku pracownicy ogrodu .

Warszawskie zoo walczy o przetrwanie tego gatunku. I ma na koncie pierwsze sukcesy. "Dwukrotnie udało nam się doprowadzić do odchowu potomstwa. Pierwszy z nich - Byś urodził się w 2012 roku i jako półtoraroczny, samodzielny młodzieniec wyjechał do ogrodu zoologicznego we Francji, drugiego natomiast, Bysia II, można jeszcze oglądać na wybiegu w towarzystwie mamy" - chwali się zoo.

Pierwszy spacer na warszawskim wybiegu. Na boku widoczne otarcia powstałe w czasie transportu.Fot. warszawskie zoo Fot. warszawskie zoo

Spośród innych polskich ogrodów zoologicznych nosorożce indyjskie ma jedynie wrocławskie zoo.

Więcej o: