Warszawa mniej atrakcyjna dla inwestorów? Raport PwC: Wypadamy gorzej niż rok temu

Wśród 28 ocenianych miast w Europie Warszawa zajmuje 17. miejsce w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej na rynku nieruchomości. Raport - już po raz 13. - przygotowała firma doradcza PwC i Urban Land Institute.

Spodobało ci się? Polub nas

Rok temu było miejsce 14., w tym jest - 17. Warszawa spada w najnowszym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej na rynku nieruchomości . 13. edycja raportu podsumowuje perspektywy dla europejskiego rynku nieruchomości oraz opisuje przewidywane trendy na rynkach kapitałowych. Zestawienie powstaje na podstawie rozmów z ponad 500 uznanymi międzynarodowymi ekspertami rynku nieruchomości (m.in. inwestorami, deweloperami, bankierami i agentami - także z Polski).

Czasem warto zastanowić się, dlaczego odszedł twój poprzednikCzasem warto zastanowić się, dlaczego odszedł twój poprzednik Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

- Warszawa w oczach inwestorów jest nadal atrakcyjną lokalizacją, choć w rankingu przesunęła się o trzy pozycje w dół - przekonuje Kinga Barchoń, lider zespołu ds. nieruchomości z PwC. - Ograniczona liczba nieruchomości najwyższej klasy do sprzedaży w Warszawie oraz popularność lokalizacji w miastach regionalnych dla centrów usług wspólnych powodują, że inwestorzy coraz chętniej spoglądają na inne metropolie. Rok 2016 może być pod tym względem przełomowy, przynosząc dalszy rozwój miast regionalnych, takich jak Łódź, Poznań czy Gdańsk.

W zestawieniu znalazło się 28 europejskich miast. Na szczycie rankingu znalazły się Berlin, Hamburg i Dublin, z kolei ostatnie miejsca zajmują Lyon, Ateny i Moskwa.

Czasem warto zastanowić się, dlaczego odszedł twój poprzednikFot. pwc.pl Fot. pwc.pl

Autorzy raportu podkreślają, że Warszawa nadal stanowi atrakcyjną lokalizację dla inwestycji w nieruchomości komercyjne i wyróżnia się pozytywnie na tle pozostałych miast z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W zeszłym roku wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce wzrosła aż o 22% w porównaniu do poprzedniego roku. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii wartość inwestycji w nieruchomości biurowe w 2015 roku poza Warszawą przewyższyła te w stolicy.

Więcej o: