Pikieta w rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej. A mieszkanie, o które walczyła, sprzedane...

Wkrótce 5. rocznica śmierci Joli Brzeskiej, założycielki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów (WSL). W Warszawie odbędzie się pokaz filmu "Lokatorka" połączony z dyskusją na temat walki z reprywatyzacją oraz pikieta przed Prokuraturą Generalną.

W rocznicę tajemniczej zbrodni warszawiacy spotkają się 27 lutego w skłocie Syrena (ul. Wilcza 30) i obejrzą film "Lokatorka".  Natomiast 1 marca odbędzie się pikieta przed Prokuraturą Generalną przy ul. Rakowieckiej. Nie będzie to pierwszy protest w sprawie umorzenia śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej.

lokatorzy.pllokatorzy.pl lokatorzy.pl lokatorzy.pl

Jolanta Brzeska od dziecka mieszkała na Mokotowie, przy ul. Nabielaka 9. - Jej ojciec wraz z innymi lokatorami odbudował zrujnowaną po wojnie kamienicę i otrzymał w niej przydział administracyjny na mieszkanie. W 2006 roku zapadła decyzja administracyjna o zwrocie nieruchomości byłym właścicielom i spadkobiercom byłych właścicieli. Wtedy po raz pierwszy pani Jola usłyszała o Marku Mossakowskim, warszawskim czyścicielu kamienic. Kamienicznik szybko zaczął utrudniać jej życie. Nachodził, nękał, podwyższał czynsz. Pani Jolanta walczyła nie tylko o swoje mieszkanie, ale i pomagała osobom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji i angażowała się w działania przeciwko zbójeckiej polityce prywatnych właścicieli kamienic. W 2011 roku, 1 marca, jej zwęglone zwłoki znaleziono w Lesie Kabackim.

Osoby, które chcą pomóc przy organizacji pikiety mogą wziąć w spotkaniu organizacyjnym.  - piątek 19.02 godz. 17.30 ul. Wilcza 30.

Jola Brzeska od dziecka mieszkała na Nabielaka 9 w Warszawie. Jej ojciec wraz z innymi lokatorami odbudował zrujnowaną po wojnie kamienicę i otrzymał w niej przydział administracyjny na mieszkanie. To częsty powojenny scenariusz nabycia prawa do dachu nad głową przez mieszkańców zburzonej Warszawy.W 2006 roku zapadła decyzja administracyjna o zwrocie nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 w Warszawie byłym właścicielom i spadkobiercom byłych właścicieli. Wtedy po raz pierwszy Jola i Kazimierz  usłyszeli o Marku Mossakowskim - warszawskim czyścicielu kamienic, który nabył udział w nieruchomości i znalazł się wsród następców prawnych byłych właścicieli. Szybko przekonali się, że kamienicznik zrobi  wszystko, by pozbyć się niechcianych lokatorów z przejętej kamienicy. Jola nie dała się zastraszyć - postanowiła walczyć i pomagać ludzim, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji i staneli w obliczu bezdomności. Wiedziała, że jeśli mieszkańcy sami się nie zorganizują, nikt im nie pomoże. To przecież wasz problem - zgodnie twierdzili pracownicy zakładu gospodarowania nieruchomościami i dyrektorzy biura polityki lokalowej.W 2006 r. Jola nawiązała kontakt z kampanią "Mieszkanie prawem nie towarem", która pomagała lokatorom kamienic zwracanych następcom prawnym byłych właścicieli. Natomiast w 2007 r. Jola i Kazimierz Brzescy wraz z innymi lokatorami zwracanych kamienic założyli Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów.Coraz głośniej mówiło się o

dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Pikiety, manifestacje, protesty, blokady eksmisji, a przedewszystkim pomoc lokatorom w trudnej sytuacji spowodowały, że bezwład władz miasta i bezkarność czyścicieli kamienic stały się rażąco widoczne. Dekret Bieruta robił się sprawą głośną - warszawiacy zaczęli rozumieć, że każda kamienica, może zostać "odzyskana" przez spekulantów. Działania Joli nie były na rękę kamienicznikom - stawały się groźne, bo przekonywały zwykłych ludzi, że walka lokatorów, to nie pokrzykiwania grupki oszołomów, ale upominanie się o podstawowe prawa człowieka.1 marca 2011 r. w Lesie Kabackim zostało znalezione zwęglone ciało kobiety. Dopiero badania DNA pozwoliły na jednoznaczną identyfikację zwłok -zamordowana została Jolanta Brzeska

Spodobało ci się? Polub nas

Sprawa śmierci Brzeskiej nie wyjaśniono do dzisiaj. Wiadomo tylko, że spłonęła żywcem. Po jej śmierci mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż za kwotę miliona złotych. Dwa lata czekało na kupca. W ubiegłym roku znalazło, nie wiadomo na jaką kwotę opiewała transakcja.

Osoby, które chcą pomóc organizacji pikiety mogą wziąć w spotkaniu organizacyjnym - w piątek, 19 lutego, o godz. 17.30 (ul. Wilcza 30).

Więcej o: