Hotel MDM pod ochroną konserwatora zabytków. Koniec z reklamami na budynku?

Znajdujący się na placu Konstytucji socrealistyczny hotel MDM został zabytkiem. O wpisie zadecydował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków - Rafał Nadolny. W dniu, w którym został odwołany ze stanowiska.

Rafał Nadolny nie jest konserwatorem od piątku (na stanowisku zastąpiła go Barbara Jezierska). Mimo to w ostatni dzień pracy zadecydował o tym, że hotel, który powstał w latach 1950-1952 zasługuje na ochronę.

Sprawa nie jest świeża. Prace nad wpisaniem całego obszaru MDM rozpoczęły się kilka lat temu. W kwietniu 2015 roku Nadolny wydał decyzję o wpisaniu układu urbanistycznego oraz zespołu budowlanego Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej do rejestru zabytków. Miały to być kolejne po Pałacu Kultury i dawnej siedzibie KC PZPR, wpisane do rejestru budowle z okresu PRL. Jednak od decyzji odwołała się spółka Hotele Warszawskie "Syrena" oraz Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości Marszałkowska 34/50 i Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości Marszałkowska 21/25.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator ZabytkówMazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków źródło: Wojciech Wagner źródło: Wojciech Wagner

Miłośnicy architektury zwracają uwagę na to, że wpis do rejestru pozwoli na walkę z reklamami wielkoformatowymi, które od lat szpecą elewację hotelu. - Bez niego nie możemy przeprowadzać żadnych postępowań kontrolnych. Jeśli ktoś zechce samowolnie pomalować elewację na różowo albo powiesić jakąś wielką reklamę, to trudno nam go skontrolować i nakazać przywrócenie do poprzedniego stanu - mówił w ubiegłym roku metrowarszawa.pl Michał Krasucki z biura stołecznego konserwatora zabytków.

Więcej o: