Wiadomo, gdzie powstanie mural dla Davida Bowiego. "Zaoferowano nam ścianę, na której mógłby powstać"

- Zaoferowano nam na piśmie ścianę, na której mógłby powstać mural przy ulicy Marii Kazimiery 1. Zaproponował go żoliborski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami (ZGN). Jest to świeżo wyremontowany siedmiopiętrowy blok z wyremontowaną ścianą - powiedziała PAP Beata Chomątowska, dziennikarka, inicjatorka akcji "Mural dla Bowiego".

Spodobało ci się? Polub nas

Właścicielem budynku, na którym miałby powstać mural jest wyłącznie Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami. Jak informuje Chomątowska ZGN zastrzegł jednak, że chce mieć wpływ na to, jaki będzie ostateczny projekt. - Chcą włączyć się w cały proces, a my przystaliśmy na to - powiedziała PAP.

Beata Chomątowska, wielka fanka muzyka, zainspirowała się muralem, który powstał w dzielnicy Brixton w Londynie. Uznała, że w Warszawie również może taki mural powstać. - Byłby dobrym sposobem uczczenia pamięci artysty, tym bardziej że akurat przypada 40. rocznica jego krótkiej bytności w stolicy - tłumaczyła w rozmowie z PAP.

Oprócz ściany pomysłodawcy muralu zorganizowali już sponsorów. Koszt powstania muralu został oszacowany na 30 tys. zł. Jak informuje Chomątowska, w planach jest również stworzenie neonu, na przykład w kształcie pioruna, na który zebrano by środki metodą crowdfundingową.

Konkurs na projekt muralu ma zostać ogłoszony jeszcze w lutym. Konkurs będzie dwuetapowy. Spośród wszystkich zgłoszonych projektów jury wybierze trzy. Ten, który najbardziej spodoba się mieszkańcom, zostanie zrealizowany.

David Bowie był w Warszawie w 1973, kiedy wracał do Anglii z ZSRR Koleją Transsyberyjską. Warszawa zrobiła na nim bardzo przygnębiające wrażenie. Wielu twierdzi, że słychać to w jego utworze "Warszawa", który zaprezentował 12 grudnia 1978 roku podczas koncertu w Tokio.

Więcej o: