Wojewódzki Konserwator Zabytków odwołany. W tle sprawa pomnika smoleńskiego?

Wojewoda mazowiecki w porozumieniu z Generalnym Konserwatorem Zabytków odwołał dziś Rafała Nadolnego z pełnienia obowiązków Mazowieckiego Konserwatora zabytków. Nieoficjalnie mówi się, że powodem odwołania było to, że Nadolny był przeciwny usytuowaniu pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu

- Wojewoda wziął pod uwagę między innymi dotychczasową pracę konserwatora oraz opinie środowisk związanych z ochroną zabytków - poinformowała Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody.

Nieoficjalnie jednak mówi się, że powodem dymisji była niechęć konserwatora do umiejscowieniu pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Nadolny niejednokrotnie wypowiadał się w tej kwestii, twierdząc, że pomnik może stanąć przy ul. Trębackiej.

Spodobało ci się? Polub nas

Nadolny był wojewódzkim konserwatorem zabytków od sierpnia 2011 roku. Zajął miejsce zdymisjonowanej w kwietniu 2011 roku Barbary Jezierskiej, której był zastępcą.

Nowego konserwatora poznamy w poniedziałek 22 lutego.

RAFAL NADOLNYRAFAL NADOLNY Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

Wojewódzki konserwator zabytków zajmuje się m.in.: prowadzeniem rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowaniem nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich.

Opracowuje on także wojewódzkie plany opieki nad zabytkami a swoje zadania wykonuje za pomocą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Więcej o: