W Cytadeli Warszawskiej powstanie Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego

Nowa brama wjazdowa do Cytadeli będzie pierwszym etapem inwestycji wiążącym Cytadelę z ul. Wybrzeże Gdyńskie. Wiosną rozpocznie się tu budowa muzealnego kompleksu, w którym znajdzie się Muzeum Katyńskie, Muzeum X Pawilonu oraz gmach Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski.

W pierwszej kolejności, w ramach prac na przełomie kwietnia i maja, rozebrany zostanie fragment historycznego muru fortecy od strony Wisłostrady. - W przyszłości w przekop wstawiona zostanie nowa brama o współczesnej formie - główny dojazd do muzealnego kompleksu. Nad nią przy użyciu oryginalnej cegły rozbiórkowej odtworzony zostanie wcześniej rozebrany zabytkowy mur - tłumaczy Muzeum Wojska Polskiego. Znajdzie się tu główny wjazd do muzealnego kompleksu przebijający się przez wały Cytadeli w formie tunelu i droga dojazdową na podziemny poziom parkingu, zlokalizowana pod Placem Gwardii.

Wybór lokalizacji bramy poprzedziły konsultacje ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. - Wjazd zaproponowano w północnej części Cytadeli, od strony ul. Wybrzeże Gdyńskie, tak, aby nie naruszać jej historycznych murów, a także umożliwić w przyszłości powiązanie z planowaną Trasą Krasińskiego - tłumaczy konserwator zabytków.

W architekturze bramy dominować ma korten - stalowa blacha z domieszką miedzi o charakterystycznej, rdzawej strukturze. Za projekt kompleksu odpowiadają architekci z pracowni WXCA.

Spodobało ci się? Polub nas

Cytadela Warszawska położona na wysokim brzegu nad Wisłą zajmuje w historii Polski miejsce szczególne, będąc jednym z najważniejszych świadectw walk i cierpień narodu polskiego w epoce zaborów. Została zbudowana na mocy decyzji cara Mikołaja I w ramach represji spadłych na Polaków po stłumieniu powstania listopadowego. Przy pracach zatrudniono siłę roboczą sprowadzaną z Rosji, zarówno żołnierzy, jak i chłopów. Na budowie pracowało do 2 tys. robotników dziennie. Na potrzeby fortyfikacji wyburzono 76 domów, zajęto ponad 64 tys. posesji oraz wysiedlono do 15 tys. okolicznych mieszkańców.

4 maja 1834 dokonano uroczystego otwarcia twierdzy.

Cytadela Muzeów ma być wielkim założeniem forteczno-parkowym. Na jej terenie znajdą się istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz projektowane nowe siedziby Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

Cytadela została zbudowana w 1834 roku na mocy decyzji cara Mikołaja I w ramach represji spadłych na Polaków po stłumieniu powstania listopadowego. Na potrzeby fortyfikacji wyburzono 76 domów, zajęto ponad 64 tys. posesji i wysiedlono do 15 tys. okolicznych mieszkańców. Przy pracach zatrudniono zarówno żołnierzy, jak i chłopów sprowadzonych z Rosji. Na budowie codziennie pracowało ok. 2 tys. robotników.

Więcej o: