40 filmów i laureat Oscara na otwarciu. W stolicy odbędzie się festiwal czechosłowackiej Nowej Fali

50 lat temu pierwszą w historii czechosłowackiej kinematografii nagrodę Oscara zdobył "Sklep przy głównej ulicy" Jána Kadára i Elmara Klosa. Z tej okazji - 19 lutego w stolicy rozpocznie się przegląd filmów "Buntownicy kamery - Czechosłowacka Nowa Fala".

Wydarzenie potrwa aż do 29 maja i w tym czasie (we wtorki w kinie Muranów, w czwartki w kinie Iluzjon) będzie można obejrzeć kilkadziesiąt dzieł filmowych lat 60. z Czech oraz Słowacji. - Takich autorów jak Forman, Chytilová, Menzel, N'mec, Jakubisko czy Hanák - wymieniają organizatorzy festiwalu.

W programie znajdą się obrazy niewyświetlane od ponad 50 lat, a także takie, które widzowie będą mieli szansę zobaczyć w Polsce po raz pierwszy m.in. "Sklep przy głównej ulicy" i "Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Miłość blondynki" czy "Palacz zwłok". Nie zabraknie również tytułów mniej znanych, wypożyczonych specjalnie na tę okazję - "Morgiana", "Waleria i tydzień cudów" oraz "Hotel dla cudzoziemców".

 

Natomiast podczas rozpoczęcia festiwalu (19 lutego) odbędzie się pokaz obrazu "Pociągi pod specjalnym nadzorem". Gościem specjalnym filmu będzie jego reżyser -Jiri Menzel, który wspólnie z Andrzejem Wajdą weźmie udział w dyskusji na temat narodzin i nadziei Nowej Fali.

Szczegółowy repertuar festiwalu znajduje się na stronie  www.buntownicykamery.pl .

Więcej o: