10. urodziny Domu Spotkań z Historią: turniej z Januszem Weissem, koncerty, nowa mapa i wystawa

W przyszły weekend sporo się będzie działo przy ul. Karowej 20. W siedzibie Domu Spotkań z Historią zaplanowano m.in. wystawę o życiu codziennym mieszkańców powojennej stolicy, koncerty Mai Kleszcz i Izy Kowalewskiej, a także finał turnieju ?Warszawa w rozumie?, który poprowadzi Janusz Weiss.

Spodobało ci się? Polub nas

Dom Spotkań z Historią pod koniec przyszłego tygodnia będzie świętował swoje 10. urodziny. Weekendowe obchody (20-21 lutego) rozpoczną się w sobotę premierą interaktywnej mapy "Warszawa zapamiętana" prezentującej najciekawsze opowieści o poszczególnych miejscach dawnej Warszawy ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. W ciągu dnia nie zabraknie warsztatów dla dzieci, a wieczorem na Karowej zabrzmią piosenki w stylu retro w wykonaniu Mai Kleszcz i Izy Kowalewskiej.   Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Wystawa o mieszkańcach

Od soboty (20 lutego) będzie można także oglądać wystawę "Na nowo. Warszawiacy 1945-55". - Zaprezentujemy pochodzące ze zbiorów PAP zdjęcia Warszawy z pierwszej powojennej dekady. To przede wszystkim opowieść o ludziach, mieszkańcach Warszawy: tych, którzy wrócili do swoich zburzonych domów i tych, którzy zamieszkali tutaj po wojnie. Jedni i drudzy mozolnie, z zadziwiającą determinacją i witalnością, próbują zbudować nowe życie i wrócić do normalności. To opowieść nie tyle o odbudowie miasta, co odbudowie życia, której narratorką jest warszawska ulica - zachęcają organizatorzy.

Zdjęcie z kwietnia 1947 roku. Nowi lokatorzy wprowadzają się do jednego z bloków XI Kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na zdjęciu widzimy przenoszenie mebli z furmanki do mieszkania.Zdjęcie z kwietnia 1947 roku. Nowi lokatorzy wprowadzają się do jednego z bloków XI Kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na zdjęciu widzimy przenoszenie mebli z furmanki do mieszkania. Fot. PAP / Jerzy Baranowski Zdjęcie z kwietnia 1947 roku. Nowi lokatorzy wprowadzają się do jednego z bloków XI Kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na zdjęciu widzimy przenoszenie mebli z furmanki do mieszkania, fot. PAP / Jerzy Baranowski

Na wystawie będzie można obejrzeć prace najlepszych polskich fotoreporterów, m.in. Jerzego Baranowskiego, Tadeusza Kubiaka czy Lecha Pieńkowskiego. Pokazana zostanie również Warszawa widziana oczami słynnych zagranicznych fotoreporterów, którzy odwiedzili stolicę tuż po wojnie: Juliena Bryana, Henry'ego N. Cobba i Johna Vachona.

"Warszawa w rozumie"

Z kolei w niedzielę wszyscy interesujący się historią stolicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas finału turnieju "Warszawa w rozumie", który poprowadzi Janusz Weiss. Początek o godz. 15. Dla najmłodszych o godz. 14 zaplanowano zajęcia plastyczne wokół nowej książki z ilustracjami Bohdana Butenki "Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnie".

Zdjęcie z kwietnia 1947 roku. Nowi lokatorzy wprowadzają się do jednego z bloków XI Kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na zdjęciu widzimy przenoszenie mebli z furmanki do mieszkania.Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Przez cały weekend będą organizowane konkursy, zabawy i warsztaty dla dzieci, a w niedzielę po 12 - spacer po ulicy Karowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółów szukajcie na stronie Domu Spotkań z Historią .

10 lat spotkań z historią

Dom Spotkań z Historią rozpoczął swoją działalność z inicjatywy Ośrodka KARTA 17 września 2005, otwierając wystawę "Oblicza totalitaryzmu". Od marca 2006 roku działa jako warszawska instytucja kultury. Zajmuje się XX wiekiem, losami mieszkańców Warszawy, Polski i Europy, prezentując różne perspektywy i nowe spojrzenia na znane fakty.

- Tak się złożyło, że miniona dekada przypadła na okres rosnącego zainteresowania historią najnowszą, w tym dziejami Warszawy. Pojawiła się rosnąca potrzeba społeczna, na którą Dom Spotkań z Historią starał się odpowiadać i zarazem inspirować do czerpania z przeszłości tego, co tworzy naszą tożsamość - mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Więcej o: