Wkurzają was paskudne reklamy i budy? To zgłoście je drogowcom! Jeśli są nielegalne, to znikną z ulic

Drogowcy chwalą się, że tylko w styczniu usunęli ponad 140 nielegalnych reklam z warszawskich ulic. Jednocześnie zachęcają mieszkańców, by dzwonić na miejską infolinię i zgłaszać miejsca, gdzie wiszą lub stoją nośniki szpecące okolicę.

Spodobało ci się? Polub nas

Co druga skontrolowana w zeszłym roku w Warszawie reklama była nielegalna. Ich usuwaniem od lat zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich. - W całym 2015 roku skontrolowaliśmy 6097 reklam, usunięto 3688 - informuje na swojej stronie ZDM. Jak zaznaczają drogowcy, prowadzone przez nich kontrole są "bardzo często wynikiem wcześniejszych zgłoszeń mieszkańców". Jak można to zrobić? Najłatwiej jest zadzwonić na miejską infolinię, czyli pod numer 19115. Wystarczy podać adres, gdzie znajduje się - naszym zdaniem - nielegalna reklama. - Takie zgłoszenie trafia do nas - mówi metrowarszawa.pl Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. - Potem jedziemy pod wskazane miejsce i sprawdzamy, czy faktycznie buda, kiosk, potykacz lub reklama stoi w pasie drogi niezgodnie z prawem.

Miejsce, w którym ZDM składuje nielegalne nośniki reklamMiejsce, w którym ZDM składuje nielegalne nośniki reklam Fot. ZDM Miejsce, w którym ZDM składuje nielegalne nośniki reklam, fot. ZDM

W styczniu służby drogowe skontrolowały ponad 70 ulic (ich pełną listę można znaleźć na

stronie ZDM

) i 549 nośników. - W wyniku tych działań zostały usunięte 143 nielegalne reklamy, w tym 8 reklam na przyczepach samochodowych i 7 reklam na samochodach - informuje Gałecka. - Wszczęto też 20 postępowań administracyjnych zmierzających do ukarania właścicieli nielegalnych nośników oraz wydano 20 decyzji administracyjnych nakładających kary.

Słupki wygrodzeniowe z nielegalnego parkingu przy ul. Światowida trafiły do magazynu ZDM przy ul. GołdapskiejSłupki wygrodzeniowe z nielegalnego parkingu przy ul. Światowida trafiły do magazynu ZDM przy ul. Gołdapskiej Fot. ZDM Słupki wygrodzeniowe z nielegalnego parkingu przy ul. Światowida trafiły do magazynu ZDM przy ul. Gołdapskiej, fot. ZDM

Co dzieje się z nielegalnymi nośnikami, które usunęli z ulic drogowcy? - Trafiają do naszego magazynu przy ul. Gołdapskiej na Białołęce, gdzie czekają na właściciela - wyjaśnia rzeczniczka. Gdy przez kilka tygodni nikt się nie zgłosi, są niszczone na koszt miasta. W przepisach nie jest podane ile czasu ma właściciel na odebranie nośnika reklamy. - Zawsze staramy się z nim skontaktować, oczywiście jeśli udało się ustalić kim jest taka osoba.

Zanim usuną reklamę...

Właściciele jednak niechętnie się zgłaszają. Nie dość, że muszą zapłacić karę za nielegalne stawianie nośnika w pasie drogowym (wysokość kary zależy m.in. od kategorii drogi, przy której stały), to jeszcze powinni uiścić opłatę za usunięcie, transport i przechowywanie w magazynie ZDM . Ceny?

* baner reklamowy zwijany - 2 zł za mkw. (za dobę)

* reklama na trwałe związana z gruntem - 3,50 zł. za mkw.

* buda lub kiosk do 10 m. sześc. - 16 zł

* większe budy - 30 zł

Miejsce, w którym ZDM składuje nielegalne nośniki reklam i kioskiMiejsce, w którym ZDM składuje nielegalne nośniki reklam i kioski Fot. ZDM Miejsce, w którym ZDM składuje nielegalne nośniki reklam i kioski, fot. ZDM

Rzeczniczka przyznaje jednak, że co drugi właściciel sam decyduje się usunąć nielegalną reklamę, jeszcze zanim przyjadą drogowcy. Usunięcie nośnika nie jest takie łatwe. - Najpierw trzeba wszcząć procedurę administracyjną - mówi Gałecka. - Ustalamy, jak długo stoi nielegalnie reklama czy buda, sporządzamy dokumentację fotograficzną i próbujemy się skontaktować z właścicielem. Dopiero wówczas możemy nośnik usunąć.

Więcej o: