Znikną kolorowe donice z pl. Powstańców Warszawy. Na Świętokrzyskiej będzie więcej drzew i krzewów

Zazieleni się na Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy. Jeszcze w tym roku ma być tam więcej drzew i krzewów. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na opracowanie projektu zmian.

Spodobało ci się? Polub nas

Mało zieleni, dużo asfaltu - narzekali mieszkańcy Warszawy, gdy w październiku 2014 roku oddano im do użytku odnowioną ul. Świętokrzyską , a dwa miesiące wcześniej - pl. Powstańców Warszawy. Po zakończeniu budowy centralnego odcinka drugiej linii metra udało się poszerzyć chodniki (zamiast kostki Bauma pojawiły się eleganckie kamienne płyty) i wytyczyć od nowa miejsca parkingowe. Pojawiły się też pasy dla rowerów i nowe przejścia dla pieszych. W wielkich donicach zasadzono rachityczne drzewka, które niestety nie przyjęły się. Urzędnicy tłumaczyli, że nasadzenia w dużych misach były konieczne z powodu gęstej sieci infrastruktury podziemnej. Sami później przyznali, że efekt nie był zadowalający.

Ul. Świętokrzyska. Na wyremontowanej ulicy stanęły drewniane donice z drzewkami Ul. Świętokrzyska. Na wyremontowanej ulicy stanęły drewniane donice z drzewkami  Fot. Dariusz Borowicz Wyremontowana ul. Świętokrzyska i donice z rachitycznymi drzewkami, fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

"Zielona rewolucja"

Teraz to się zmieni. Na ul. Świętokrzyskiej i na pl. Powstańców Warszawy pojawi się więcej drzew i krzewów. Planowane zmiany to efekt głosowania mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego . - Zgodnie z założeniami zgłoszonego pomysłu przygotowana zostanie inwentaryzacja istniejącej zieleni ulicznej, małej architektury oraz sieci infrastruktury podziemnej wzdłuż całej ul. Świętokrzyskiej - informuje Zarząd Dróg Miejskich, który właśnie ogłosił przetarg na opracowanie projektu zmian. - Zwycięzca będzie miał m. in. uzgodnić zasady sadzenia drzew w pobliżu sieci podziemnych i sposób ich zabezpieczenia przed korzeniami. Po uzgodnieniu możliwości nowych nasadzeń, powstaną dwa warianty spójnej i eleganckiej aranżacji zieleni komponującej się z wyremontowaną przestrzenią ulicy.

Wiadomo, że z pl. Powstańców Warszawy znikną kolorowe donice, które nie spodobały się wielu warszawiakom. - Teraz, zgodnie z postulatem zgłoszonym w budżecie partycypacyjnym, przygotowana zostanie niskokosztowa koncepcja zmian na placu. Zamiast donic pojawi się niska zieleń sadzona w ziemi - słyszymy od drogowców.

Plac Powstańców Warszawy po remoncie jest zastawiony dziesiątkami betonowych donic, z których sterczą rachityczne roślinki.Plac Powstańców Warszawy po remoncie jest zastawiony dziesiątkami betonowych donic, z których sterczą rachityczne roślinki. Małgorzata Gendlek/ Agencja Wyborcza.pl Plac Powstańców Warszawy zastawiony kolorowymi donicami, fot. Małgorzata Gendłek/AG

Mieszkańcy mają głos

O tym, jak mają się zmienić Świętokrzyska i pl. Powstańców Warszawy, decydować będą też sami mieszkańcy. Od marca do czerwca ZDM przeprowadzi konsultacje społeczne. Planowane są m.in. spotkania, spacery i warsztaty. Uwagi i propozycje zostaną uwzględnione w ostatecznym projekcie.

Dokumentacja ma zostać opracowana w ciągu kilku miesięcy. Nowe drzewa i krzewy zostaną posadzone jesienią, dzięki czemu będą mogły się zakorzenić w okresie zimowym i zazielenić na wiosnę.

Więcej o: