Warszawa: tanie miasto do studiowania. Zajmujemy pierwsze miejsce w Europie, a drugie na świecie

Niskie czesne i niewielkie koszty utrzymania - tak najkrócej można zareklamować studentom z zagranicy Warszawę. Stolica Polski w najnowszym Światowym Rankingu Uniwersytetów, którego wyniki podał brytyjski dziennik "The Guardian", plasuje się w ścisłej czołówce. Ale czy rzeczywiście jest się z czego cieszyć?

Spodobało ci się? Polub nas

Warszawa zajmuje w nim pierwsze miejsce na Starym Kontynencie i drugie na świecie. Lepsza okazała się jedynie stolica Malezji - Kuala Lumpur. Za nami uplasowały się m.in. Berlin, Monachium, Wiedeń i Walencja.

Światowy Ranking Uniwersytetów (QS) sporządza listę biorąc pod uwagę dwie zmienne - wysokość czesnego i koszty utrzymania w danym mieście. W zestawieniu uwzględniono jedynie te miasta, które w swoim obrębie mają przynajmniej dwa uniwersytety - informuje "The Guardian" , który przypomniał, że w Warszawie studiuje tylko kilkuset Brytyjczyków. "Ale to może się zmienić" - dodano w opisie. Dalej czytamy, że istnieje idealna równowaga między czesnym w naszym mieście (które wyliczono na ok. 2300 funtów rocznie) a kosztami utrzymania ("które są bardzo niskie jak na europejskie standardy"). "Guardian" podaje, że za kufel piwa w Warszawie wystarczy zapłacić mniej niż funta, a na Big Maca trzeba u nas wydać jedynie ok. 1,6 funta. Dziennik zwraca też uwagę, że Uniwersytet Warszawski oferuje studentom wiele zajęć prowadzonych w języku angielskim.

Tak opisano Warszawę w Światowym Rankingu UniwersytetówTak opisano Warszawę w Światowym Rankingu Uniwersytetów Fot. theguardian.com Tak opisano Warszawę w Światowym Rankingu Uniwersytetów, fot. theguardian.com

Z artykułu można także dowiedzieć się, że od kilku lat systematycznie rosną koszty utrzymania w Wielkiej Brytanii. Gdyby to Polacy chcieli wyjechać na studia na Wyspy, muszą liczyć się ze sporymi wydatkami. Szczególnie tę dysproporcję między Warszawą a Londynem widać, gdy zerkniemy na kurs brytyjskiej waluty. Dziś za funta brytyjskiego musimy zapłacić aż 5 złotych i 83 grosze.

Więcej o: