Warszawiacy chcą nowych mostów. Tak przynajmniej wynika z badań

"Zapoznaliśmy się z wynikami badań opinii mieszkańców przeprowadzonych przez profesjonalną firmę na reprezentatywnej grupie mieszkańców Warszawy. Były różne pytania w tym badaniu, ale to, które wydaje się kluczowe brzmi: Czy jesteś za budową mostu? "Za" odpowiedziało ponad 80 proc. mieszkańców Warszawy" - poinformował po posiedzeniu "okrągłego stołu" dotyczącego budowy mostu Krasińskiego wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Badanie, za pomocą wywiadów telefonicznych (CATI), przeprowadzono, od 14 do 25 stycznia na reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców (w wieku 15 i powyżej lat).

Spodobało ci się? Polub nas

Jak podaje miasto aż 86 proc. respondentów uważa, że w Warszawie jest potrzebna nowa przeprawa przez Wisłę. Na zbyt małą liczbę mostów w największym stopniu zwrócili uwagę mieszkańcy południowo-wschodnich dzielnic (Pragi-Południe, Rembertowa, Wawra oraz Wesołej) - zadeklarowało tak aż 75 proc. respondentów, mieszkańcy dzielnic południowo-zachodnich (Mokotowa, Wilanowa, Ursynowa, Ursusa i Włoch) oraz północno-wschodnich (Białołęki, Targówka i Pragi-Północ) - 69 i 68 proc.

Natomiast serwis TVN Warszawa zwraca uwagę na to, że wśród przepytanych osób, zaledwie 3 proc. stanowili mieszkańcy Żoliborza, którzy głośno protestują przeciwko przeprawie. Targówek, dzielnicę która jej chce, reprezentowało 7 procent badanych. Najwięcej ankietowanych było z... Mokotowa - 13 procent - czytamy na stronie serwisu.

O planach budowy mostu Krasińskiego, który będzie przedłużeniem ulicy Krasińskiego na Żoliborzu, a na Targówku przejdzie w ulicę Matki Teresy z Kalkuty słyszała nieco ponad połowa warszawiaków, w tym 71 proc. mieszkańców Białołęki, Targówka i Pragi-Północ. oraz 61 proc. mieszkańców Bielan, Żoliborza i Bemowa. Nieco mniejszy odsetek mieszkańców wiedział o tej inwestycji na Pradze-Południe, w Wawrze, Rembertowie i Wesołej - 47 proc., na Woli, Ochocie i w Śródmieściu - 47 proc., na Mokotowie, Ursynowie i w Wilanowie - 44 proc. oraz w Ursusie i we Włochach - 50 procent.

Sprawa mostu wzbudza wśród mieszkańców Żoliborza dużo emocji. Aby dojść do porozumienia w tej sprawie ratusz organizuje spotkania "okrągłego stołu", podczas których ma zostać wypracowany kompromis w tej sprawie.

Więcej o: