Wreszcie! Rowerzyści z Ursynowa przejadą w stronę Mordoru bez schodzenia z siodełka

W przyszłym roku węzeł Wyścigi zostanie w końcu przystosowany do potrzeb pieszych i rowerzystów. Od wielu lat - by przebić się przez Puławską z Ursynowa na Mokotów - trzeba zejść do podziemia. Drogowcy chcą pozyskać część pieniędzy na tę inwestycję z Unii Europejskiej.

Spodobało ci się? Polub nas

Na tę informację rowerzyści z Ursynowa i Mokotowa czekali od dawna. Wreszcie obie dzielnice połączy wygodne przejście i przejazd pod ul. Puławską wzdłuż Potoku Służewieckiego. Dzięki temu znacznie skróci się dojazd rowerem z Ursynowa do biurowego Służewca, zwanego Mordorem .

- Dziś węzeł ten stanowi prawdziwą barierę dla pieszych i rowerzystów - przyznaje Zarząd Dróg Miejskich. - Najkrótsze przejście wiedzie pod ul. Puławską, nieformalną ścieżką wzdłuż potoku Służewieckiego.

Burmistrz Mokotowa Bogdan Olesiński i dyrektor ZDM Łukasz PuchalskiBurmistrz Mokotowa Bogdan Olesiński i dyrektor ZDM Łukasz Puchalski Fot. ZDM Burmistrz Mokotowa Bogdan Olesiński (od lewej) i dyrektor ZDM Łukasz Puchalski, fot. ZDM

Miejsce jest nieoświetlone i strach tamtędy chodzić po zmroku. W przyszłym roku przejście zostanie tak przebudowane, by powstała w nim osobna droga dla pieszych i rowerzystów. Jego koncepcję opracowała dzielnica Mokotów po rozmowach z mieszkańcami. Teraz ZDM ogłasza przetarg na wykonanie szczegółowej dokumentacji projektowej dla tej inwestycji.

Co się zmieni?

- Zakłada ona budowę chodnika po północnej stronie potoku i drogi dla rowerów po południowej. Dodatkowo pojawi się oświetlenie i sygnalizacja alarmowa, ostrzegająca przed zbyt wysokim poziomem wody w potoku - informują drogowcy. Ale zmian będzie więcej. - Podziemne przejście dla pieszych pod ul. Puławską zyska wygodne pochylnie po obydwu stronach, pozwalające łatwo wjechać i zjechać do tunelu. Powstanie również dodatkowa rampa dla rowerów umożliwiająca wjazd na kładkę nad ul. Rzymowskiego - czytamy w komunikacie ZDM.

Rowerzyści mogliby przecinać Puławską w tunelu obok Potoku Służewieckiego, ale władze Mokotowa twierdzą, że jest tam za nisko. Na drugim planie rekultywacja stawu przy pętli tramwajowej WyścigiRowerzyści mogliby przecinać Puławską w tunelu obok Potoku Służewieckiego, ale władze Mokotowa twierdzą, że jest tam za nisko. Na drugim planie rekultywacja stawu przy pętli tramwajowej Wyścigi PRZEMEK WIERZCHOWSKI Potok Służewiecki pod ul. Puławską, fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 9 miesięcy na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Drogowcy chcą pozyskać część pieniędzy na tę inwestycję z funduszy Unii Europejskiej.

Więcej o: