Mistrzostwa Europy w biegu po schodach w tym roku w Warszawie! Wśród faworytów są Polacy

Gospodarzem Euro 2016 w biegu po schodach będzie jeden z najwyższych biurowców w Warszawie - Rondo 1. 12 marca podczas 6. edycji Biegu Na Szczyt - popularnych warszawskich zawodów biegowych - rozegrane zostaną Towerrunning European Championships 2016. Uczestnicy m.in. będą musieli dwukrotnie wbiec z parteru na 37. piętro.

Spodobało ci się? Polub nas

Biurowiec Rondo 1 przy rondzie ONZ znany jest wszystkim miłośnikom biegania po schodach. Od kilku lat w tym wieżowcu (ma 192 metry wysokości) odbywają się warszawskie zawody - Bieg Na Szczyt Rondo 1. Szósta edycja zaplanowana jest na 12 marca. Podczas niej rozegrane zostaną Towerrunning European Championships 2016. W gronie faworytów znajdują się Polacy: Piotr Łobodziński i Dominika Wiśniewska-Ulfik.

- Cieszymy się, że Mistrzostwa Europy zawitają właśnie do Warszawy. Polscy kibice na pewno czekają na medale swoich reprezentantów, więc liczymy na wspaniałą rywalizację - powiedział Daniel Cecetka, President of Towerrunning World Association.

Zadowolenia z organizacji imprezy nie kryje także ich gospodarz, właściciel biurowca Rondo 1. - Organizowany od kilku lat Bieg Na Szczyt Rondo 1 stał się wyjątkową tradycją naszego biurowca. Ranga Mistrzostw Europy potwierdza jego wysokie miejsce w gronie budynków-gospodarzy najważniejszych biegów po schodach na świecie. Stoimy w jednym szeregu z nowojorskim Empire State Building, charakterystycznym The Torch w Dausze czy chińskim Canton Tower - mówi Marek Jakubiak, Head of Real Estate, Central & Eastern Europe w Deutsche Asset Management.

Biurowiec Rondo 1Biurowiec Rondo 1 Fot. materiały prasowe Biurowiec Rondo 1, fot. materiały prasowe

Z parteru na 37. piętro

Rywalizacja zawodników podczas Mistrzostw będzie przebiegać w trzech etapach. Rano uczestnicy pokonają dystans sprinterski - 19 pięter. Następnie dwukrotnie zmierzą się z pełnym dystansem, wbiegając z parteru na 37. piętro wieżowca Rondo 1, pokonując tym samym dwukrotnie 836 schodów. O zwycięstwie zadecyduje klasyfikacja punktowa ze wszystkich trzech biegów.

- Sezon 2015 był dla mnie rewelacyjny i siłą rzeczy jestem postrzegany jako faworyt do zwycięstwa. Do zawodów jednak jeszcze dwa miesiące, wiele może się zdarzyć. Dla zawodników z Europy będzie to najważniejszy start w roku i na pewno wszyscy przyjadą w optymalnej dyspozycji. Groźnymi rywalami będą jak zwykle Tomas Celko ze Słowacji czy Niemiec Christian Riedl - mówi Piotr Łobodziński, stawiany w roli faworyta aktualny mistrz świata i obrońca tytułu mistrza Europy z 2014 roku.

Bieg Na Szczyt Rondo 1, 14.03.2015 WarszawaBieg Na Szczyt Rondo 1, 14.03.2015 Warszawa fot. Rafał Nowakowski, Beata Czarnecka - www.sportografia.pl www.sportevolution.pl Piotr Łobodziński podczas Biegu Na Szczyt Rondo 1 14 marca 2015 roku, fot. Rafał Nowakowski, Beata Czarnecka - www.sportografia.pl www.sportevolution.pl

Dużym znakiem zapytania będzie na pewno forma drugiego z Polaków, zaliczanego do światowej czołówki towerrunningu, Bartosza Świątkowskiego, który cały poprzedni sezon stracił z powodu kontuzji. Wśród kobiet, o najwyższe laury powinna natomiast powalczyć Dominika Wiśniewska-Ulfik, aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Świata. Polka wygrała zeszłoroczny Bieg Na Szczyt Rondo 1, co niewątpliwie da jej pewną przewagę nad rywalkami.

Pobiegnij i pomóż

Rywalizacja o mistrzostwo Europy to jednak nie wszystko. Bieg Na Szczyt Rondo 1 tradycyjnie będzie imprezą otwartą dla amatorów. Już 25 stycznia na stronie www.biegnaszczyt.pl uruchomione zostaną zapisy online do startu w zawodach. Tegoroczny limit uczestników to 500 osób. W ubiegłych latach pula ta wyczerpywała się po zaledwie 30 minutach od startu zapisów.

Bieg Na Szczyt Rondo 1 tradycyjnie wesprze charytatywnie Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Jak dotąd, na rzecz Stowarzyszenia przekazano 123 508 złotych z opłat startowych uczestników i udziału celebrytów.

W ramach imprezy, rozegrane zostaną także Mistrzostwa Polski Strażaków w bieganiu po schodach.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Biegu i na profilu facebookowym .

Zobacz, jak biegnie się z parteru na 37. piętro po schodach. Byliśmy na treningu w Rondo 1 [WIDEO]

Więcej o: