Zdjęli neony z Universamu Grochów. Trafią do Soho Factory. Czy zaświecą znów na Noc Muzeów?

Pawilon przeznaczony do rozbiórki przy rondzie Wiatraczna już bez neonów z lat 70. Właśnie je zdemontowano. Teraz pieczę nad nimi sprawuje Muzeum Neonów. Jaki los czeka napisy z Universamu Grochów?

Spodobało ci się? Polub nas

Neony - w przeciwieństwie do budynku, na którym wisiały - nie znikną. Co innego pawilon. Lada dzień zaczną go rozbierać buldożery. Budynek oddany do użytku w 1977 roku był w coraz gorszym stanie technicznym. W zeszłym roku zapadła ostateczna decyzja o jego zburzeniu. W tym miejscu za dwa lata powstanie apartamentowiec i biurowiec.

Universam GrochówUniversam Grochów Urząd Dzielnicy Praga Południe/ Facebook.com Tak będzie wyglądać nowy budynek w miejscu zburzonego Universamu Grochów, fot. materiały prasowe

Trafią do muzeum

Z pawilonu przy rondzie Wiatraczna, w którym działały m.in. sklep spożywczy, fryzjer, kultowa restauracja Astoria czy całodobowa apteka, zdemontowano już neony. W sumie było ich 5. To trzy napisy "Universam Grochów" (widoczne od strony al. Stanów Zjednoczonych, ronda Wiatraczna i ul. Grochowskiej) oraz po jednym szyldzie "Społem" i "Praga Południe".

- Pierwszy neon już przetransportowaliśmy, kolejne także będą przewożone do nas - zapewnia Witold Urbanowicz, rzecznik prasowy Muzeum Neonów. Ta prywatna instytucja od ponad 10-ciu lat zbiera stare reklamy świetlne i przywraca im drugie życie. Muzeum znajduje się na terenie Soho Factory na Kamionku.

Zwiedzanie Muzeum Neonów w ramach Nocy MuzeówZwiedzanie Muzeum Neonów w ramach Nocy Muzeów Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl Muzeum Neonów w Warszawie, fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Urbanowicz zaznacza jednak, że nie wszystkie neony trafią tam jako eksponaty. - Chcemy jeden z napisów "Universam Grochów" wyeksponować na zewnątrz naszego muzeum - mówi rzecznik i liczy, że uda się to zrobić jeszcze w tym półroczu. - Chcielibyśmy, by był gotowy na tegoroczną Noc Muzeów.

Neony były sprawne

Pozostałe neony trafią do magazynu. Gdy inwestycja przy rondzie Wiatraczna zostanie zakończona napisy mają być zamontowane na fasadzie nowego budynku. Wcześniej jednak trzeba dokładnie sprawdzić w jakim stanie są neony. - Wszystkie były sprawne, ale w niektórych literach brakowało rurek - przyznaje Urbanowicz. - Na pewno trzeba będzie wykonać nowe okablowanie, ale transformatory były nowe, więc powinny być mniej awaryjne niż te starego typu. Wydaje się zatem, że nie będzie potrzeba tu dużych kosztów, by te neony ponownie rozświetlić.

Zdemontowany neon na dachu Universamu GrochówZdemontowany neon na dachu Universamu Grochów Fot. Martyn Janduła / Muzeum Neonów Zdemontowany neon na dachu Universamu Grochów, fot. Martyn Janduła / Muzeum Neonów

Rzecznik dodaje, że nie zawsze neony są odnawiane na pełen błysk. - Często celowo zostawiamy je w oryginalnym stanie, jeśli są sprawne, bo w ten sposób pokazujemy ich upływ czasu. Podobnie będzie z "Universamem" - mówi Urbanowicz.

Potańcówka na koniec

A jutro pożegnanie z Universamem Grochów szykuje Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne "Flaneur" , które dokumentuje historię tego miejsca. Na godz. 18 zaplanowano finisaż wystawy poświęconej Universamowi. O 18.30 wystąpi tam Klub Komediowy, który przygotował zabawne przedstawienie inspirowane wspomnieniami okolicznych mieszkańców. Na koniec organizatorzy zapraszają na pożegnalną potańcówkę i lampkę wina.

Więcej o: