Na Sadybie pod topór pójdzie ponad pół tysiąca drzew. "To masakra piłą mechaniczną" alarmują mieszkańcy

- Na kilka godzin przed Nowym Rokiem stołeczny konserwator zabytków zgodził się na wycinkę kilkuset drzew na dolnym Mokotowie. Kolejnych kilkaset sztuk czeka na decyzję. Ucierpieć może na tym Jeziorko Czerniakowskie - o wycince poinformował portal sadyba24.pl.

Portal dokładnie rozliczył urzędników z drzew, które znikną w najbliższym czasie z przestrzeni dzielnicy.

"Wycinka dotyczy głównie drzew w Forcie Cze-Czerniaków przy Idzikowskiego. Liczby porażają. Aż 543 sztuki zakwalifikowano tam jako zagrożone lub zamierające. Urzędnicy odmówili wycinki tylko wobec 68 wnioskowanych sztuk. Na tak porażającą skalę usunięć składa się 14 decyzji konserwatora, wystawionych z tą samą datą 31 grudnia. Na tym masakra piłą mechaniczną się nie kończy. Zaledwie trzy tygodnie wcześniej, 7 grudnia, ten sam konserwator zabytków zgodził się na usunięcie w tym samym miejscu 61 drzew. Na tym jednak nie koniec - Sky Sp. z o.o., spółka deweloperska, która buduje kompleks hotelowo-usługowy w Forcie Cze-Czerniaków 31 grudnia wystąpiła o wycięcie kolejnych 36 drzew.

- "Wycinka dotyczy głównie drzew w Forcie Czerniaków przy Idzikowskiego. Liczby porażają" - czytamy w artykule . - "Aż 543 sztuki zakwalifikowano tam jako zagrożone lub zamierające. Urzędnicy odmówili wycinki tylko wobec 68 wnioskowanych sztuk. Na tak porażającą skalę usunięć składa się 14 decyzji konserwatora, wystawionych z tą samą datą 31 grudnia.

Spodobało ci się? Polub nas

Na tym masakra piłą mechaniczną się nie kończy - dosadnie sytuację komentuje portal. - "Zaledwie trzy tygodnie wcześniej, 7 grudnia, ten sam konserwator zabytków zgodził się na usunięcie w tym samym miejscu 61 drzew. Na tym jednak nie koniec - Sky Sp. z o.o., spółka deweloperska, która buduje kompleks hotelowo-usługowy w Forcie Cze-Czerniaków 31 grudnia wystąpiła o wycięcie kolejnych 36 drzew. W tym samym pasie ziemi wzdłuż Idzikowskiego, którym wody gruntowe z Królikarni spływają do Jeziorka Czerniakowskiego, usuniętych zostanie kolejnych 10 drzew. To z kolei decyzja z 29 grudnia 2015, która dotyczy pasa drogowego przy Idzikowskiego, Gołkowskiej i Statkowskiego (chodzi o wycinkę potrzebną do ułożenia podziemnego kabla wysokiego napięcia do Elektrociepłowni Siekierki).  Wycinka szykuje się też na starej Sadybie decyzji o usunięciu drzew jest mniej, ale skala szybko rośnie. - "7 grudnia 2015 zdecydowano o wycince jednego drzewa przy Muszyńskiej 4, a 16 grudnia - o kolejnych trzech przy Powsińskiej 74c (za Cmentarzem Czerniakowskim, przy Woziwody i Czyżewskiej). W ostatnich trzech dniach grudnia ubiegłego roku właściciele zaledwie trzech posesji na starej Sadybie złożyli wnioski o usunięcie kolejnych 13 drzew (6 przy Jeziornej 19, 6 przy Okrężnej 80 - szkoła podstawowa 115, 1 przy Zelwerowicza 67)" - relacjonuje.

Jednak to nie wszystko. Jak czytamy w artykule pod topór ma iść także 205 drzew. Mają zrobić miejsce dla zespołu budynków biurowo-handlowo-hotelowych z garażami podziemnymi Libretto Park, który ma powstać planowanego do zbudowania u zbiegu ulicy Czerniakowskiej i Trasy Siekierkowskiej.

O komentarz poprosiliśmy stołeczny ratusz. Czekamy na wyjaśnienia.

Więcej o: