Emerytowany muzyk pomaga sąsiadom. Za darmo. Jego ogłoszenie robi furorę w internecie

Grał w Polskiej Orkiestrze Radiowej i współpracował z Filharmonią Narodową. Teraz jest na emeryturze i pomaga bezinteresownie sąsiadom z Białołęki. Jego ogłoszenie nagle, po trzech latach, zaczęło krążyć po sieci. I już zbiera same pozytywne komentarze.

Spodobało ci się? Polub nas

- Dałem tylko jedno ogłoszenie, które wisi u mnie w przychodni na Białołęce - mówi jego autor, Józek. Jest zdziwiony, że od kilku dni dzwonią do niego dziennikarze. - Nie mam pojęcia, kto zamieścił moje ogłoszenie w internecie - dziwi się i dodaje, że zawiesił je trzy lata temu. Na zwykłej kartce schowanej w tzw. koszulce wydrukowano informację: "Emerytom, rencistom, niepełnosprawnym i matkom samotnie wychowującym dzieci, mieszkającym na Tarchominie i na Nowodworach - pomogę w drobnych naprawach z zakresu - hydrauliki, stolarki i elektryki. Nieodpłatnie. Jedyny koszt to: 10 zł (dojazd) plus ewentualne materiały. Od wtorku do piątku w godz. 10 - 15 ". Autor podpisał się i podał numer komórkowy do siebie.

Zdjęcia ogłoszenia opublikowała jedna z użytkowniczek  Facebook a.

Ogłoszenie Pana JózkaOgłoszenie Pana Józka Fot. Facebook / https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10208315203819188&set=a.1856081363236.111645.1276907052&type=3

Fot. Facebook

"Proszę się nie obrażać"

Długo nie czekał na pierwszy telefon. - Zadzwoniła samotna matka z dzieckiem. Zapchał jej się zlew - wspomina. - Później jeszcze kilka razy odzywała się do mnie z prośbą o pomoc. Wszystko zrobiłem. Ostatnio już do mnie nie dzwoni, więc widocznie wszystko działa bez zarzutu - śmieje się pan Józef. Choć jest "złotą rączką", to za każdym razem podkreśla: - To nie jest mój zawód. Każdemu, kto do mnie dzwoni mówię, że jeśli przyjadę i nie będę potrafił czegoś naprawić, to proszę się na mnie nie obrażać. Ale tak się jeszcze nie zdarzyło, żebym przyjechał i komuś nie pomógł.

"To moje hobby"

O sobie mówi niechętnie i woli pozostać anonimowy. Pan Józef coś jednak zdradził. Ma 67 lat i już nie pracuje. - Z zawodu jestem muzykiem. Grałem w Polskiej Orkiestrze Radiowej jako flecista i współpracowałem z orkiestrą Filharmonii Narodowej. Uczyłem również w szkołach muzycznych - opowiada. - Dla mnie to było ciekawe, ale po pewnym czasie człowiek się wypala. A praca z narzędziami to jest moje hobby i bardzo to lubię.

Na emeryturę przeszedł, gdy urodziła mu się wnuczka. To jej poświęcił kilka pierwszych lat po odejściu z pracy. Gdy wnuczka podrosła, zamieścił ogłoszenie. - U siebie i u córki w mieszkaniu wszystko robiłem sam. Nigdy nie było fachowca w moim domu. Narzędzia więc zostały, ale nie chciałem, żeby leżały bezczynnie.

"Nikt nie składał reklamacji"

Odkąd ogłoszenie zawisło w przychodni, pan Józef dostał już ponad 50 zgłoszeń z prośbą o pomoc przy usterkach. Ale nie tylko. - W większości dzwonią osoby starsze, schorowane, którym nawet wkręcenie żarówki sprawia problem, a nie mają wokół siebie nikogo bliskiego, kto by im pomógł - mówi pan Józef. Pieniędzy nie chce brać od swoich "klientów". Jak napisał w ogłoszeniu, przyjmuje tylko symboliczne 10 złotych za dojazd samochodem do ludzi, którym pomaga. Czy przyjmie pieniądze za pracę? - Nic z tych rzeczy. Mam z czego żyć - szybko odpowiada. - A tu mam kontakt z ludźmi i nie siedzę w domu. Poza tym te osoby są zadowolone i jeszcze nikt nie składał reklamacji.

"Pan Józek nas łączy"

Zdjęcie z ogłoszeniem pana Józka od kilku dni krąży po facebooku i jest udostępniane przez kolejnych internautów. Zbiera mnóstwo pozytywnych komentarzy. "Pana Józka powinna poznać cała Polska i brać z niego przykład! To się chyba nazywa altruizm. Zamiast dzielić (jak inni), to Pan Józek nas łączy w mocniejszej wierze w człowieka!", "Takich ludzi warto wspierać i pokazać, że to, co robią, jest po prostu piękne" - piszą. A jedna z internautek zacytowała fragment piosenki Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" - "Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie dzięki nim...".

 

A Filip Chajzer, reporter "Dzień Dobry TVN", który także zamieścił zdjęcie z ogłoszeniem, napisał u siebie na facebooku : "Panie Józku... Marzy mi się materiał o Panu".

Więcej o: