Tej zimy także odśnieżą drogi i pasy rowerowe. Mamy listę tras, na których powinno być czarno, a nie biało

Drogowcy nie wycofują się z pomysłu odśnieżania najważniejszych dróg dla rowerów w Warszawie. W tym roku zadbają o przejezdność aż 150 km tras dla cyklistów. To więcej niż w poprzednim sezonie.

Spodobało ci się? Polub nas

Początek kalendarzowej zimy w przyszłym tygodniu, ale na razie nie widać w Warszawie jej zwiastunów. Co prawda przez kilka godzin prószyło w stolicy we wtorek, ale śnieg natychmiast się topił, bo temperatura była dodatnia. I choć synoptycy na najbliższe tygodnie nie zapowiadają znaczącej zmiany w pogodzie, to drogowcy już zapewniają rowerzystów, że jeśli w mieście poprószy, to najważniejsze trasy rowerowe - tak, jak rok temu - będą odśnieżane.

Odśnieżona ścieżka rowerowa na NoakowskiegoOdśnieżona ścieżka rowerowa na Noakowskiego Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl Odśnieżona ścieżka rowerowa na Noakowskiego, fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Zarząd Dróg Miejskich przekonuje, że coraz więcej osób korzysta z roweru w stolicy przez cały rok. Ich liczba w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła aż trzykrotnie, a ruch rowerowy stanowi już 3,8 proc. wszystkich podróży po mieście.

Dwa lata temu Łukasz Puchalski, pełnomocnik rowerowy ratusza i szef ZDM, zapytał internautów, jak często wsiadają na dwa kółka. Co trzeci rowerzysta przyznał, że korzysta z jednośladów przez cały rok. Z kolei ponad połowa respondentów zadeklarowała, że będzie to robić częściej, jeśli drogi rowerowe będą regularnie odśnieżane (67 proc. osób od jazdy rowerem odstraszają najbardziej opady śniegu, a 40 proc. mróz).

Nieodśnieżona ścieżka rowerowa i chodnik w al. gen. SikorskiegoNieodśnieżona ścieżka rowerowa i chodnik w al. gen. Sikorskiego Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl Nieodśnieżona ścieżka rowerowa i chodnik w al. gen. Sikorskiego, fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

ZDM zapowiada więc odśnieżanie najważniejszych dróg dla rowerów. - W porównaniu do ubiegłego sezonu zwiększamy zakres akcji - informuje Mikołaj Pieńkos z zespołu rowerowego ZDM. - Tej zimy odśnieżanych będzie 17 korytarzy o łącznej długości ok. 96 km (ok. 20 proc. całej sieci tras), wyposażonych w spójną i wygodną infrastrukturę dla rowerów. W porównaniu do ubiegłego sezonu, lista została uzupełniona o 3 korytarze: Al. Jerozolimskie (od ul. Łopuszańskiej do ul. Bitwy Warszawskiej), ciąg ulic Boboli-Wołoska-Rzymowskiego oraz trasę wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych i Ostrobramskiej.

Nieodśnieżona ścieżka rowerowa i chodnik w al. gen. SikorskiegoFot. facebook pełnomocnik rowerowy ratusza Odśnieżanie dróg dla rowerów, fot. facebook pełnomocnik rowerowy ratusza

Drogi rowerowe będą odśnieżane dopiero po ustaniu opadów. Wykonawca będzie miał 6 godzin na oczyszczenie wszystkich wskazanych przez ZDM tras. Z kolei za pasy rowerowe wyznaczone na jezdni odpowiadać będzie Zarząd Oczyszczania Miasta.

W sumie w tym sezonie będzie odśnieżanych ok. 150 km tras dla cyklistów. Oto ich pełna lista:

* Al. Ujazdowskie - ul. Belwederska - ul. Sobieskiego (odc. pl. Trzech Krzyży - al. Wilanowska) - 7,3 km

* al. Prymasa Tysiąclecia - ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. - ul. Banacha (odc. ul. Powązkowska - ul. Waryńskiego) - 6,7 km

* Nadwiślański Szlak Rowerowy (odc. al. Witosa - most Skłodowskiej-Curie) - 13,2 km

* ul. Wybrzeże Szczecińskie - ul. Wał Miedzeszyński (odc. Okrzei - Trasa Siekierkowska) - 6,3 km

* ul. Kasprzaka - ul. Prosta - ul. Świętokrzyska - ul. Sokola (odc. al. Prymasa Tysiąclecia - ul. Zamoyskiego) - 5,7 km

* ul. Górczewska (odc. gr. miasta - ul. Płocka) - 5 km

* ul. Broniewskiego - al. Jana Pawła II (odc. al. Reymonta - al. Solidarności) - 5,9 km

* ul. Starzyńskiego - ul. Słomińskiego (odc. Namysłowska - Arkadia) - 2,7 km

* Trasa Siekierkowska - al. Witosa - al. Sikorskiego (odc. ul. gen. Bora Komorowskiego - al. Wilanowska) - 9,2 km

* al. Komisji Edukacji Narodowej - ul. Puławska (odc. ul. Wąwozowa - ul. Dolna) - 7,8 km

* most Skłodowskiej-Curie (odc. ul. Modlińska - węzeł Młociny) - 5,2 km

* ul. Radzymińska - al. Solidarności (odc. ul. Karkonoszy - ul. Sierakowskiego) - 2,9 km

* ul. Waryńskiego - ul. Marszałkowska (odc. ul. Batorego - ul. Nowogrodzka) - 1,8 km

* ul. Wysockiego - ul. Odrowąża (odc. Trasa Toruńska - rondo "Żaba") - 3,1 km

* al. Stanów Zjednoczonych - ul. Ostrobramska (odc. Wał Miedzeszyński - rondo Mościckiego) - 4,7 km

* ul. św. A. Boboli - ul. Wołoska - ul. Rzymowskiego (odc. Rostafińskich - Puławska) - 6,9 km

* Al. Jerozolimskie (odc. Łopuszańska - Rondo Zesłańców Syberyjskich) - 3,3 km

Więcej o: