Obraża cię"najgorszy sort Polaków"? Podpisz petycję, będzie pozew zbiorowy

Chodzi dokładnie o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego w Telewizji Republika. Organizatorzy petycji żądają od prezesa PiS-u publicznych przeprosin oraz zasądzenia od pozwanego 100 tys zł na rzecz Fundacji Rak'n'Roll - Wygraj życie!. Pozew skierowany zostanie do Sądu Rejonowego dla Warszawy - Żoliborza.

- W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest jakby w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków - mówił Kaczyński. - No i ten najgorszy sort właśnie w tej chwili jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony. Proszę zwrócić uwagę, że wojna, potem komunizm, później transformacja tak, jak ją przeprowadzono, to właśnie ten typ ludzi promowała, dawała mu wielkie szanse - tłumaczył na antenie prezes PiS. I za ten fragment wypowiedzi internauci żądają przeprosin w petycji na stronie projekty obywatelskie avaaz.org .

 

W swojej petycji piszą: - Powyższa wypowiedź odnosiła się do nas Polaków, którzy nie popieramy działalności Prawa i Sprawiedliwości, do czego w myśl Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej jako wolni ludzie mamy nienaruszone prawo. Taka wypowiedź z ust człowieka w którego rękach są stery władzy obecnie jest niedopuszczalne i dalece niebezpieczne. Tymi słowami upokorzył i zdyskryminował nas p. Jarosław Kaczyński ,naruszając naszą osobistą godność, a ponadto zachwiał naszym poczuciem bezpieczeństwa w kraju, który kochamy i w którym chcemy żyć i pracować. Historia pamięta czasy, gdy ludzie "gorszego sortu" masowo skazywani byli na eksterminację, czy też napiętnowanie i dyskryminację.

Spodobało ci się? Polub nas

Podstawą roszczeń z tego tytułu jest art. 23 i 24 kodeksu cywilnego, który głosi że wśród dóbr osobistych podlegających ochronie można wskazać również godność oraz wolność osobistą (np w wyborze inklinacji politycznych), które zostały naruszone w naszym przypadku. - Ponadto zarzut, iż zachowanie pozwanego stanowiło jednocześnie naruszenie naszej godności jest uzasadniony tym, że w świetle art. 30 Konstytucji RP godność jest źródłem wolności - czytamy w apelu.

Po zebraniu podpisów pozew zostanie złożony w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza. Organizatorzy petycji żądają od prezesa Jarosława Kaczyńskiego m.in. publicznych przeprosin oraz zasądzenia od pozwanego 100 tys zł na rzecz Fundacji Rak'n'Roll - Wygraj życie!.

Więcej o: