Warszawa chce zostać Zieloną Stolicą Europy

Stolica przeszła pierwszy, formalny etap kwalifikacji wniosku. W czerwcu na ceremonii wręczenia nagród w Lublanie poznamy zwycięskie miasto, które otrzyma tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy Europy 2018. Jest to nagroda przyznawana przez Komisję Europejską od pięciu kat, którą dotychczas mogą się pochwalić m.in. Sztokholm, Hamburg i Kopenhaga.

- W ostatnich latach wkładamy wiele pracy w to, aby Warszawa była miastem czystym, ekologicznym, dobrym do codziennego życia dla każdego mieszkańca. Przyznanie Warszawie tytułu Zielonej Stolicy Europy będzie dla nas zaszczytem i jednocześnie potwierdzeniem, że nasze działania idą w dobrym kierunku - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Spodobało ci się? Polub nas

Składane aplikacje oceniane są przez międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą eksperci z poszczególnych dziedzin, których dotyczy wniosek, tj.: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, eko-innowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.

 

Aktualnie stolica przeszła pierwszy etap kwalifikacji wniosku. W połowie marca przyszłego roku, po procesie oceny ekspertów, nominacje zostaną oficjalnie ogłoszone.

Więcej o: