Warszawa wyda 6 mln zł na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. To 12 razy więcej niż na ochronę powietrza!

Rzutem na taśmę do projektu budżetu stolicy wprowadzono zapis o przeznaczeniu 6 mln zł na religijny festiwal dla młodych katolików, który odbędzie się w Krakowie.

Spodobało ci się? Polub nas

Jak podaje "Gazeta Stołeczna" za stołecznym ratuszem, przy okazji krakowskich Dni Młodzieży odwiedzi nas ok. 60 tys. pielgrzymów. To świetna okazja, żeby się wśród nich promować. Wydamy więc dwujęzyczny informator, a miejskie Centrum Myśli Jana Pawła II zorganizuje coś w rodzaju strefy kibica - informuje stołeczny ratusz.

Światowe Dni MłodzieżyŚwiatowe Dni Młodzieży Światowe Dni Młodzieży, fot. Wikipedia Światowe Dni Młodzieży, fot. Wikipedia

Na projekcie budżetu suchej nitki nie zostawiają m.in. aktywiście z Miasto Jest Nasze . Podkreślają m.in., że na opracowanie planów zagospodarowania terenu, które regulują życie całego miasta i są jednym z najważniejszych zadań samorządu, wydamy mniejszą sumę niż na festiwal w Krakowie. Brak planowania powoduje wiele miejskich patologii, umożliwia spekulację gruntami, chaotyczną zabudowę, która prowadzi do spadku dostępu do usług publicznych, wzrostu zanieczyszczenia powietrza, coraz dłuższych dojazdów i korupcji przy wydawaniu pozwoleń na budowę. Miasto wyda też dwunastokrotnie mniejszą sumę niż środki na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie na ochronę powietrza.

Miasto Jest NaszeMiasto Jest Nasze Miasto Jest Nasze Miasto Jest Nasze

Jak podkreślają urzędnicy nie chodzi o organizację samych Dni Młodzieży, tylko o działania promocyjne nakierowane na pielgrzymów, którzy odwiedzą Warszawę w drodze do Krakowa.

W ciągu sześciu dni trwania uroczystości, Warszawę może odwiedzić nawet 60 tys. ludzi. Z myślą o nich zostanie wydany dwujęzyczny informator, a miejskie Centrum Myśli Jana Pawła II zorganizuje coś w rodzaju strefy kibica - centrum spotkań, gdzie będą m.in. transmisje z Krakowa.

budżet 2016budżet 2016 Budżet 2016 Budżet 2016

- Pieniędzy potrzeba też na rekrutację wolontariuszy i wzmocnienie obsługi muzeów, w których spodziewamy się zwiększonego ruchu, m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Warszawy - tłumaczy dalej "Gazecie Stołecznej" Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

- Mamy budżet Warszawy na 2016 rok! A w nim m.in. 500 tysięcy złotych na ochronę powietrza i 6 milionów na wydatki związane ze... Światowymi Dniami Młodzieży - komentuje w cotygodniowym podsumowaniu Pańska Skórka - Przypomnijmy, że ta religijna impreza odbywa się w Krakowie. Dodajmy jeszcze, że Rada Miasta jednogłośnie odrzuciła wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję - dodaje.

Budżet 2016Budżet 2016 Budżet 2016 Budżet 2016

Najważniejsze elementy projektu budżetu Warszawy na przyszły rok to wysokie nakłady na zakup usług komunikacji publicznej. Warszawa przeznaczy na ten cel 2,734 mld zł, czyli o 322 mln zł (13,3%) więcej niż w 2015 r. W 2016 r. szczególnie wysokie będą wydatki na edukację, w tym na nakłady inwestycyjne. Ich wartość wyniesie 3,3 mld zł. Finansowanie inwestycji planowane jest na kwotę ponad 2,424 mld zł.

Więcej o: