Coraz chętniej jeździmy na rowerach. W ciągu 10-ciu lat liczba cyklistów zwiększyła się w Warszawie 4-krotnie

3,8 proc. mieszkańców stolicy korzysta z rowerów podróżując po mieście. To jeden z wyników tegorocznego Warszawskiego Badania Ruchu.

Spodobało ci się? Polub nas

Dane kilka dni temu przedstawił stołeczny ratusz. Wcześniej przeprowadzono w Warszawie kompleksowe badania ruchu w mieście. Przepytano 17 tys. mieszkańców, w jaki sposób przemieszczają się po stolicy. Prowadzono także pomiary ruchu na ulicach w centrum, jak i na peryferiach Warszawy. Jak zaznacza Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich "za podróż rowerem uznano wyłącznie przejazdy w celach komunikacyjnych (nie liczono podróży sportowych i rekreacyjnych)".

Niewiele, ale i tak dużo

Z Warszawskiego Badania Ruchu wynika, że przybywa osób, które wybierają rower jako podstawowy środek komunikacji po mieście. Na dwóch kółkach odbywa się 3,8 proc. wszystkich podróży (nie licząc ruchu pieszego). A to oznacza, że codziennie rejestrowano średnio 104 tys. przejazdów na rowerze. To wynik znacznie lepszy niż 10 lat temu, gdy przeprowadzono poprzednie badanie. Wówczas na rower wsiadał zaledwie jeden na stu warszawiaków (wynik nie przekraczał 1 proc.).

  Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

- Liczniki rowerów instalowane na budowanych trasach oraz coroczne pomiary ręczne pokazują, że wzrost jest systematyczny. To m.in. efekt zwiększonych w ostatnich latach nakładów na rozwój infrastruktury rowerowej i system roweru publicznego - tłumaczy Pieńkos.

Daleko nam do Zachodu

Gdy porównamy nasz warszawski wynik do niemieckich wskaźników, to wypadamy blado. W Berlinie, Monachium czy Hamburgu udział ruchu rowerowego wynosi ponad 10 proc. Ale - na pocieszenie - nasz wynik jest zbliżony do danych z Budapesztu, Wiednia i Lyonu.

Berlin, VolksparkBerlin, Volkspark Berlin, Volkspark Fot. Michał Gostkiewicz Berlin - Volkspark, fot. Michał Gostkiewicz

W kolejnym badaniu dane rowerowe mogą się jednak poprawić. Miasto właśnie zapowiedziało, że na najbliższe dwa lata wyda aż 130 mln zł na inwestycje rowerowe. Ze te pieniądze powstanie m.in. 19 tras o długości ponad 100 km.

Więcej o: