Targówek walczy z bobrami: widłami i łopatami

Urzędnicy szukają skutecznego sposobu na walkę z bobrami mieszkającymi nad Kanałem Bródnowskim. Na wniosek burmistrza dzielnicy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozwolenie na usuwanie bobrowych tam.

Problem z bobrami i poobgryzanymi drzewami w tej okolicy pojawił się kilka lat temu. W 2013 roku urząd dzielnicy zajął się przesiedleniem zwierząt w inne miejsce. Zatrudniono specjalistów, którzy odławiali i wypuszczali bobry na wolność na Mazurach. Jednak problem wrócił.

Tamy spiętrzające wodę powstają głównie w początkowym biegu Kanału Bródnowskiego na Utracie, w pobliżu ul. Gwarków i Strażackiej. - Są wprawdzie metody oszukania zwierząt: polegają na montowaniu w tamach rur zapewniających swobodny przepływ wody. Okazało się, że bobry nie są jednak głupie i zatykały rury zamontowane przez ludzi - informuje portal targowek.info . I dodaje, że zgoda RDOŚ obowiązuje przez najbliższe trzy lata i określa metodę rozbierania tam: "widłami i łopatami".

Spodobało ci się? Polub nas

Z kolei jak czytamy na stronie www.bobry.pl są znacznie bardziej skuteczne zabiegi niż bezpośrednia walka z bobrami przez niszczenie ich budowli. - Urządzenie stanowisk bobrowych często pozwalają na całkowite i trwałe unikanie znaczących szkód wynikających z działalności bobrów - tłumaczą eksperci specjalizujący się w rozwiązywaniu problemów między człowiekiem a bobrami. Należy do nich m.in.  poszerzanie strefy brzegowej cieków i zbiorników wodnych czy ochrona szczególnie cennych, np. pomnikowych drzew poprzez owijanie siatką drucianą lub innym materiałem trudnym do przegryzienia przez bobry.

Bobry pozostające na miejscu, wywierają korzystny wpływ na środowisko. Powodują również oczyszczanie wody, jej magazynowanie podczas długotrwałych susz i absorbowanie podczas powodzi.

chrona, odtwarzanie i poszerzanie strefy brzegowej cieków i zbiorników,

Ochrona szczególnie cennych, np. pomnikowych drzew poprzez owijanie siatką drucianą rozpiętą na kilku palikach w pewnej odległości od pnia i stosowanie innych materiałów trudnych do przegryzienia przez bobry, etc.,

Zabezpieczanie potencjalnie zagrożonych przepustów drogowych,

Stabilizowanie poziomu wody w stawach bobrowych,

Ochrona wałów przeciwpowodziowych, grobli stawów rybnych przed kopaniem w nich nor przez bobry poprzez wykładanie siatek metalowych, ogrodzenia,

Ochrona upraw poprzez grodzenie siatką metalową lub ogrodzeniami elektrycznymi.

Więcej o: