Rozpoczyna się budowa cerkwi przy Puławskiej. W uroczystości udział weźmie Arcybiskup Konstantynopola

W najbliższą sobotę zostanie wkopany kamień węgielny pod budowę stołecznej cerkwi - pw. Mądrości Bożej. W uroczyści udział weźmie patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej. Tego samego dnia spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, a w niedzielę rano będzie przewodniczył liturgii w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Cerkiew powstanie przy ul. Puławskiej 568. - Budowa nowej świątyni jest radością dla całej Cerkwi, a tym bardziej budowa świątyni w stolicy kraju, gdzie koncentruje się całość działalności państwowej i cerkiewnej - napisał w odezwie do wiernych zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Spodobało ci się? Polub nas

Pod koniec października metropolita poświęcił też plac przyszłej budowy i - zgodnie ze wschodnim zwyczajem - w miejscu inwestycji stanął krzyż. Według planów przyszła cerkiew ma naśladować bizantyjski wzniesiony w VI w. kościół Hagia Sofia (Mądrości Bożej) tyle, że w mniejszej skali.

Jak podaje GUS przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe skupiska prawosławnych są w północno-wschodniej Polsce.

Więcej o: