Solidarne rozdzielanie uchodźców? Zastanowią się nad tym studenci z Warszawy, Ukrainy i Niemiec

Czterodniowy program organizowany przez Forum Młodych Dyplomatów skierowany jest do studentów i działaczy organizacji pozarządowych z Polski, Niemiec i Ukrainy. Przewidziano m.in. warsztaty z ekspertami Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Uniwersytetu Warszawskiego oraz polskich organizacji pozarządowych.

Spodobało ci się? Polub nas

Pierwszy dzień wydarzenia, które rozpocznie się 3 grudnia, poświęcony zostanie Ukrainie. Tego dnia odbędą się dwie debaty, w tym jedna z nich pt. "Czy UE powinna się dalej rozszerzać na wschodzie Europy".  Uczestnicy będą rozmawiać również na temat upadku muru berlińskiego jako początku zmian w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dzień później goście wezmą udział w debacie na temat wyborów w Niemczech, na Ukrainie i w Polsce. Zaplanowano również spotkanie z polskimi organizacjami pozarządowymi: Demagog i Masz Prawo Wiedzieć. Uczestnicy przygotują także własne przemowy. Przykładowe tematy to "Czy kraje UE powinny zgodzić się na solidarne rozdzielanie uchodźców w sytuacji kryzysu migracyjnego?", "Czy i jak przeciwdziałać propagandzie?" oraz "Czy kraje unijne powinny dostarczać broń wojskową Ukrainie w obecnej sytuacji?"

Wybory jako święto demokracji. Wybory w Niemczech, na Ukrainie i w Polsce

11:30- 13:00- Spotkanie z polskimi organizacjami pozarządowymi: Demagog i Masz Prawo Wiedzieć

13:00-14:00 - Lunch

14:00-15:00 - Warsztaty z Toastmasters - czyli przemawiać idealnie

15:00-

Trzeciego dnia goście poznają Polskę, zaplanowano m.in. wizytę w Europejskim Centrum Solidarności.

Ważnym elementem projektu będzie rozwijanie umiejętności prowadzenia dyskusji, dlatego uczestnicy programu wezmą udział warsztatach z Toastmasters, międzynarodową organizacją typu non-profit, której celem jest szerzenie przemawiania.

Natomiast w ostatni dzień programu młodzi ludzie zastanowią się, jakie dobre praktyki z pojednania polsko-niemieckiego mogłyby zostać wykorzystywane w pojednaniu polsko-ukraińskim.

Więcej o: