Zamożni warszawiacy wolą mieszkać w Piasecznie niż w Warszawie

Stolica wyróżnia się największą liczbą mieszkań przypadających na 1 tys. osób oraz sporym dużym metrażem do dyspozycji jednej osoby - wynika z rankingu miast przygotowanym przez Rynekpierwotny.pl. Jednak Piaseczno to miejsce do którego coraz chętniej przeprowadzają się zamożni warszawiacy.

Spodobało ci się? Polub nas

Wrocław osiągnął jeszcze lepszy wynik w tej drugiej kategorii (32,9 mkw.). Prócz Piaseczna, Warszawy i Wrocławia w czołowej dziesiątce rankingu znajdziemy również wyludniającą się Łódź, dwa podwarszawskie miasta (Józefów oraz Ząbki), a także miejscowości znane z walorów turystycznych (Sopot, Zakopane, Świnoujście i Kołobrzeg). W ich przypadku, spora część rozbudowanego zasobu mieszkaniowego, prawdopodobnie zaspokaja potrzeby wczasowiczów.

Trzeba zaznaczyć, że wszystkie krajowe metropolie (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk), ulokowały się w pierwszej dwudziestce rankingu. Inne miasta liczące sobie ponad 300 000 mieszkańców nie wypadają tak dobrze. Dowodem jest pozycja Szczecina (36 miejsce), Lublina (57) oraz Bydgoszczy (83). Wśród miast z liczbą mieszkańców większą od 100 000, najniżej uplasował się Rybnik (miejsce 184). Analiza statystyczna wskazuje, że poza szczególnym przypadkiem największych metropolii, nie ma wyraźnego związku między wielkością miasta i warunkami mieszkaniowymi. Taką współzależność można lepiej dostrzec, gdy zamiast liczby mieszkańców weźmiemy pod uwagę np. poziom dochodów lokalnej ludności.

Ranking bazuje na danych GUS-u, które zostały opublikowane pod koniec października. Urząd sprawdził m.in. liczbę lokali oraz metraż dostępny w miastach liczących powyżej 20 000 mieszkańców. Porównanie opublikowane właśnie przez przez portal RynekPierwotny.pl opiera się na trzech kryteriach. Dla każdego z 222 miast biorących udział w rankingu zostały uwzględnione takie kategorie jak: liczba mieszkań przypadających na 1000 osób, średnia liczba osób w przeliczeniu na jedną izbę oraz średnia powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę.

Warunki mieszkaniowe w 222 polskich miastach: wyniki rankingu RynekPierwotny.plWarunki mieszkaniowe w 222 polskich miastach: wyniki rankingu RynekPierwotny.pl RynekPierwotny.pl RynekPierwotny.pl

Okazuje się, że Piaseczno to jedno z miejsc, do których chętnie przeprowadzają się bardziej zamożni warszawiacy. Jak podaje Rynek Pierwotny liczba mieszkańców tej podwarszawskiej gminy zwiększa się o ponad 900 osób rocznie (wynik z lat 2010 - 2014). Warszawa z kolei zajęła drugie miejsce wśród analizowanych miast. Według rankingu stolica wyróżnia się największą liczbą mieszkań przypadających na 1000 osób oraz dużym metrażem do dyspozycji jednej osoby (30,5 mkw.).

Prócz Piaseczna, Warszawy czołowej dziesiątce rankingu znajdziemy również dwa podwarszawskie miasta: Józefów oraz Ząbki.

Więcej o: