Nocny atak terrorystyczny na II linii metra. Służby będą ćwiczyć na stacji Stadion Narodowy

Symulacja ataku chemicznego na warszawskie metro zaplanowana jest na noc ze środy na czwartek. W ćwiczeniach Patrol-15 w stolicy weźmie udział ponad 200 osób. Chodzi o sprawdzenie, czy wojsko i inne służby potrafią ze sobą współpracować w razie zagrożenia terrorystycznego.

Spodobało ci się? Polub nas

Scenariusz jest taki: w czwartek nad ranem na stacji metra Stadion Narodowy terroryści atakują niewinnych pasażerów wykorzystując silnie toksyczną substancję w pociągu i na peronie. Służby muszą natychmiast reagować.

Statyści w metrze i na peronie

To oczywiście tylko wymyślona sytuacja, a przy okazji jeden z sześciu epizodów, które będą realizowane w całym kraju w ramach akcji Patrol-15. Pod tym kryptonimem kryją się ćwiczenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Będą trwały od wtorku do czwartku. Siły zbrojne przeprowadzą je już po raz trzeci. Oprócz wojska wezmą w nich udział służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i cywilne centra zarządzania kryzysowego.

Ćwiczenia były częścią ogólnopolskiej akcji Patrol 09Ćwiczenia były częścią ogólnopolskiej akcji Patrol 09 Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl Ćwiczenia na stacji metra Młociny w 2009 roku podczas pierwszej odsłony ogólnopolskiej akcji Patrol-09, fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Warszawski epizod będzie realizowany w czwartek (19 listopada). Rozpocznie się ok. 1 w nocy podczas przerwy w kursowaniu pociągów II linii metra . Nieprzypadkowo wybrano do ćwiczeń akurat stację Stadion Narodowy, bo to właśnie w jej pobliżu, odbywają się masowe imprezy, a na przyszły rok zaplanowano tam szczyt NATO. W ćwiczeniach w metrze weźmie udział ponad 200 osób, w tym aż 80 statystów, którzy będą się znajdować w wagonach podziemnej kolejki i na peronie.

Jak poradzą sobie służby?

Nocna akcja ma przetestować współdziałanie służb w miejscu publicznym. To będzie sprawdzian nie tylko dla służby porządkowej, policji i straży pożarnej, ale też Żandarmerii Wojskowej i Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. - By uruchomić cały system na bojowo z pełnym rozpoznaniem, będziemy mieli imitatory skażeń - zapowiada dowódca CAOS płk dr Bogusław Kot. - Pozoranci zostaną oznakowani specjalną substancją, która pozwoli określić, czy procedura była realizowana właściwie. Największym problemem w takich sytuacjach jest roznoszenie skażeń. Musimy bardzo skrupulatnie przestrzegać zasady rozdziału strefy brudnej i strefy czystej - dodaje. Poszkodowani po ewakuacji ze stacji metra muszą przejść dekontaminację (chodzi o usunięcie i dezaktywację substancji szkodliwych), by można było rozpocząć ich ratowanie.

Przeprowadzona nocą symulacja ratowniczaPrzeprowadzona nocą symulacja ratownicza Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl Ćwiczenia na stacji metra Młociny w 2009 roku podczas pierwszej odsłony ogólnopolskiej akcji Patrol-09, fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

W całym ćwiczeniu Patrol-15 weźmie udział ponad 3000 osób z różnych służb tworzących Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania. To trzecie takie ćwiczenie. Pierwsze przeprowadzono w roku 2009, następne - trzy lata później, w ramach zabezpieczenia mistrzostw piłkarskich Euro 2012.

Więcej o: